Wirus Ebola: pierwszą zakażoną osobę przetransportowano już do Europy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 sierpnia 2014 09:51

Samolot wojskowy z 75-letnim hiszpańskim misjonarzem, który w Liberii zaraził się wirusem Ebola wylądował w czwartek (7 sierpnia) na lotnisku koło Madrytu.

To pierwsza zakażona osoba, którą przetransportowano do Europy. Miguel Pajares Martin z bazy lotnictwa w Torrejon de Ardoz ma zostać przewieziony do madryckiego szpitala Carlosa III, który specjalizuje się w chorobach zakaźnych.

Na pokładzie sanitarnego Airbusa A310 znajduje się także Juliana Bohi, inna misjonarka, również posiadaczka hiszpańskiego paszportu, która pracowała w tym samym szpitalu co 75-latek - informowało wcześniej na Twitterze hiszpańskie ministerstwo. Nie potwierdzono, czy kobieta również została zakażona.

Pierwszymi zakażonymi Ebolą osobami, które były transportowane do kraju, było dwoje Amerykanów - lekarz i pielęgniarka z misji chrześcijańskiej. Oboje zostali zakażeni w Liberii, gdzie walczyli z epidemią.

Według opublikowanego w środę (6 sierpnia) bilansu Światowej Organizacji Zdrowia epidemia wirusa gorączki krwotocznej w Afryce Zachodniej spowodowała do tej pory śmierć 932 osób.

Najnowsze zestawienie z 4 sierpnia mówi też o ponad 1,7 tys. przypadkach potwierdzonego lub prawdopodobnego zakażenia się wirusem w czterech krajach - Gwinei, Liberii, Sierra Leone i Nigerii.

W środę saudyjskie władze poinformowały o śmierci mężczyzny, który wrócił z Sierra Leone i przebywał w szpitalu z podejrzeniem gorączki krwotocznej. Nie podano oficjalnie, czy badania laboratoryjne potwierdziły u niego obecność wirusa.

Wirus, który wywołuje gorączkę krwotoczną, przenosi się przez krew i płyny ustrojowe. Niebezpieczne jest także dotykanie ciała zmarłego. Do symptomów choroby należą: gorączka, krwotoki wewnętrzne i zewnętrzne, a w ostatnim stadium choroby - wymioty i biegunka.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum