Wirus Ebola dotarł do Nigerii

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 28 lipca 2014 10:23

Nigeryjskie władze potwierdzają pierwszy przypadek śmierci spowodowany zakażeniem wirusem Ebola Oznacza to, że największa epidemia Eboli w historii dotarła właśnie do najludniejszego kraju Afryki.

We wtorek na lotnisku w Lagos stracił przytomność podróżny, który przyleciał z Liberii. Został odtransportowany do szpitala, gdzie zmarł. W piątek (25 lipca) nigeryjski minister zdrowia Onyebuchi Chukwu potwierdził, że gruntowne testy medyczne wykazały, iż był zakażony wirusem Ebola.

Władze uspokajają, że chory został odtransportowany do szpitala prosto z lotniska i nie miał kontaktu z miejscową ludnością. Jak podaje BBC, pasażerowie lotu, którym podróżował, zostali odnalezieni i objęci nadzorem epidemiologicznym. Niemniej eksperci są zaniepokojeni, że epidemia, która zwykle obejmuje izolowane obszary dżungli w jednym kraju, tym razem objęła gęsto zaludnione obszary miejskie w kilku krajach.

Państwa objęte epidemią kontrolują granice i obecność chorych na przejściach, ale środki nie są zbyt skuteczne, epidemia bowiem, która wybuchła w rejonie Guéckédou w Gwinei, w ciągu kilku tygodni rozprzestrzeniła się na sąsiednie Liberię i Sierra Leone. Dotarła także do odległej od Guéckédou stolicy Gwinei - Konakry.

Wystąpienie pierwszego przypadku eboli sprawiło, że Nigeria także zacznie kontrolować przybywających podróżnych. Nadzór obejmie lotniska, porty morskie oraz granice lądowe, gdzie zostali skierowani pracownicy służby zdrowia - powiedział minister Chukwu.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum