Wiosna, czyli sezon na kleszcze i... marketing

Autor: LJ/Rynek Zdrowia • • 22 kwietnia 2010 11:37

Początek wiosny to okres, kiedy zaczyna się "sezon kleszczowy".

Naturalne środowisko występowania kleszczy to lasy i łąki

To także sezon... marketingowy, kiedy nasila się kampania promująca szczepienia przeciwko chorobom odkleszczowym.

Jednak, jak zwraca uwagę dr Grzegorz Madej, specjalista chorób zakaźnych i pasożytniczych z Karłowickiego Centrum Medycznego Kar-Med we Wrocławiu, należy indywidualnie rozważyć kwestię szczepienia. Tym bardziej, że szczepionka jest dostępna przeciwko kleszczowemu zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych, ale na drugą chorobę roznoszoną przez kleszcze, czyli boreliozę, nie ma szczepionki.

– Polskie Towarzystwo Wakcynologii nie rekomenduje finansowania z budżetu państwa szczepienia, jako populacyjnego dla wszystkich Polaków – przypomina dr Madej i wskazuje na wybrane grupy ryzyka, u których takie szczepienie jest wskazane, chociażby z racji wykonywanego zawodu: leśnicy, myśliwi, rolnicy, czyli osoby, które przebywają w naturalnym środowisku występowania kleszczy, łąkach i lasach.

Bezpośrednio narażeni chodkleszczow są też wędkarze czy uczestnicy obozów i kolonii.

– Kleszczowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych to rzadka choroba – przypomina dr Grzegorz Madej. – Dziewięć na dziesięć przypadków tego zakażenia przebiega skąpo-objawowo albo tylko imitując grypę. Tylko jeden pacjent z tej grupy zachoruje ciężej. I tylko jeden pacjent z tych chorujących mocno-objawowo, wymaga hospitalizacji na oddziale zakaźnym.

– W ubiegłym roku, na oddziale zakaźnym we Wrocławiu, na całą, około 4-milionową populację Dolnego Śląska, zostały potwierdzone dwa przypadki kleszczowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych - dodaje specjalista.

Oczywiście, jak zauważa doktor, jeśli ktoś nie akceptuje tego skromnego ryzyka, to może się zaszczepić. Taką decyzję trzeba podjąć indywidualnie, po zorientowaniu się, gdzie występują obszary największego zagrożenia zakażeniem.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum