Wiosenne zapalenie spojówek i rogówki groźne dla wzroku

Autor: PAP • • 20 marca 2013 19:41

Nieleczone wiosenne zapalenie spojówek i rogówki może bardzo osłabić wzrok, a nawet prowadzić do ślepoty - przestrzegają okuliści. Choroba nasila się właśnie wiosną, w okresie pylenia roślin, dotyka przede wszystkim ludzi młodych, w wieku od 5 do 25 lat.

Wiosenne zapalenie spojówek i rogówki groźne dla wzroku
- To schorzenie jest częstsze u pacjentów z atopowymi zmianami skórnymi i u chłopców. Przyczyna nie jest do końca poznana. Apelujemy do rodzin alergików, żeby zwracali uwagę na dzieci, zwłaszcza teraz, w newralgicznym okresie, czy nie trą oczu, czy oczy nie łzawią, czy dzieci nie skarżą się na pieczenie. Te objawy mogą być mało widoczne, dlatego zdarza się, że pacjent zgłasza się do lekarza dopiero wtedy, kiedy słabiej widzi - powiedziała PAP prof. Ewa Mrukwa-Kominek z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 5 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Nieleczone wiosenne zapalenie spojówek i rogówki uszkadza struktury oka, powodując powstanie owrzodzeń, trwałych blizn, a nawet perforacji, a w efekcie znaczne pogorszenie widzenia, a nawet utratę wzroku.

W łagodniejszych stanach wystarczy leczenie kroplami nawilżającymi i przeciwalergicznymi, jeśli dochodzi do poważniejszych zmian konieczne są krople sterydowe, przyjmowane pod ścisłą kontrolą lekarza, bowiem niewłaściwie stosowane mogą też uszkadzać wzrok.

Na wiosenne zapalenie spojówek i rogówki szczególnie narażone są osoby noszące soczewki kontaktowe, a także stosujące kosmetyki do makijażu.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum