Wilno: pierwsze hospicjum dziecięce ruszy w marcu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 lutego 2020 11:01

W Wilnie otwarto w sobotę (15 stycznia) pierwsze w krajach bałtyckich hospicjum dla dzieci. To Dział Dziecięcy Hospicjum błogosławionego księdza Michała Sopoćki, którego założycielem i dyrektorem jest polska zakonnica, siostra Michaela Rak.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

- Jest to dzieło ludzkich serc przepełnionych miłością i mądrym spojrzeniem na drugiego człowieka, żeby być dla kogoś, a nie tylko dla siebie, a chore dzieci nas do tego motywują - powiedziała dziennikarzom siostra Michaela po uroczystości otwarcia i poświęcenia budynku. Siostra zaznaczyła, że "jest to wielki dar Boga i człowieka", w który "wpisało się tysiące ludzi".

Obecna na uroczystości pierwsza dama Litwy Diana Nausediene wskazała, że "dzisiejszy dzień jest ważnym dniem dla Litwy".

- To zaszczyt być obok tych, którzy założyli hospicjum - powiedziała Nausediene. - To są ludzie, którzy wysoko wznieśli sztandar wiary, którzy tworzą więzi między wspólnotami i krajami. Są to cudowne fundamenty wartości, które sprawiają, że nasz kraj wzrasta.

Małżonka prezydenta Gitanasa Nausedy podziękowała Polsce, że "wychowała taką córkę, jaką jest siostra Michaela Rak". - Jest to prezent dla Litwy i cudowny przykład wiary - powiedziała. Zwracając się do zebranych, przede wszystkim do wspólnoty hospicyjnej, Nausediene powiedziała: "Jesteście światłem w jasności".

Dział Dziecięcy Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki został wybudowany ze składek poszczególnych osób, zawdzięczając akcjom charytatywnym i darczyńcom. Głównym sponsorem inicjatywy jest PKN Orlen i Orlen Lietuva.

PKN Orlen pokrył połowę sumy budowy dziecięcego hospicjum.

Budowa działu dziecięcego wileńskiego hospicjum trwała dwa lata i pochłonęła ponad 1,5 mln euro. Placówka jednocześnie może przyjąć 12 małych pacjentów. Wzniesiony budynek będzie też zapleczem dla domowego dziecięcego hospicjum.

Pierwsi pacjenci przybędą już w marcu. W domowym hospicjum jest obecnie czworo dzieci. Czworo już odeszło.

Siostra Michaela Rak, która przed ośmiu laty, mając kilka złotych, uruchomiła w Wilnie pierwsze na Litwie hospicjum i zbudowała dziecięcy dział placówki, mówi o kolejnych wezwaniach. A są nimi "zatrudnienie nowego personelu, przeprowadzenie serii szkoleń w hospicjach dziecięcych w Polsce i poza Polską, nawiązanie współpracy międzynarodowej" i zdobywanie pieniędzy na codzienną działalność. - To są ogromne wyzwania - powiedziała siostra Michaela.

Wileńskie Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki powstało w 2012 roku. Jest pierwszym i jedynym hospicjum na Litwie, które przyjęło już ponad 4 tys. osób. Placówka dla dorosłych ma 14 łóżek, a gdy jest potrzeba, są jeszcze dwie dostawki. Działa też hospicjum domowe, które czasami obsługuje nawet 60 osób.

Z Wilna Aleksandra Akińczo

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum