Wietnam: nastolatek zmarł na ptasią grypę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 stycznia 2012 10:45

W Wietnamie odnotowano pierwszy od 2010 roku przypadek zgonu na ptasią grypę - poinformowało w czwartek (19 stycznia) wietnamskie ministerstwo zdrowia.

Jak informuje wietnamski resort zdrowia, 18-letni pracownik fermy drobiu w delcie Mekongu został 10 stycznia przyjęty do szpitala z wysoką gorączką, kaszlem oraz innymi objawami grypy i jeszcze tego samego dnia zmarł w następstwie niewydolności oddechowej. Przeprowadzone badania wykazały obecność w jego krwi wirusa H5N1.

- W ubiegłym roku nie mieliśmy żadnego przypadku ptasiej grypy u ludzi, a ten jest pierwszym w bieżącym roku - powiedział przedstawiciel resortu zdrowia Phi Van Kien. W 2010 roku w Wietnamie zachorowało na ptasią grypę siedem osób, dwie z nich zmarły.

Łącznie od pojawienia się wirusa H5N1 w 2003 roku w Wietnamie odnotowano 119 przypadków ptasiej grypy u ludzi i 59 zgonów na tę chorobę.

Według oficjalnych wietnamskich danych, w ubiegłym roku 151 tys. sztuk drobiu zostało zakażone wirusem i padło. Rok wcześniej straty hodowlane z tego tytułu były dwukrotnie większe.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum