Wielkopolskie: w regionie działa już ponad 50 punktów wymazowych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 grudnia 2020 16:29

Ponad 50 punktów wymazowych działa w Wielkopolsce - poinformował Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ. Do końca października Fundusz wypłacił laboratoriom w regionie niemal 66,3 mln zł za przeprowadzone testy.

Wielkopolskie: w regionie działa już ponad 50 punktów wymazowych
FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Od początku tygodnia 51. punkt wymazowy działa w podpoznańskim Swarzędzu.

Rzeczniczka WOW NFZ Marta Żbikowska-Cieśla poinformowała, że od początku września do ostatniego czwartku najwięcej pobrań w regionie, ponad 14,2 tys., wykonano w Poznaniu, w punkcie przy ul. Rokietnickiej 8 obsługiwanym przez Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Pod tym samym adresem wymazy pobiera Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu. W dwóch punktach, z których pierwszy działał od początku września, a drugi od 21 października, materiał do testów pobrano już prawie 5,3 tys. razy.

"Dane podajemy za taki okres, ponieważ wraz z początkiem września zmieniła się strategia walki z koronawirusem. Od tego momentu, pacjentów na wymaz mogą kierować lekarze POZ" - podała rzeczniczka.

W skali Wielkopolski na drugim miejscu ogółem znajduje się Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie, który pobiera wymazy przy ul. Jana Kiepury 45. Wykonano tam prawie 5,4 tys. pobrań. Nieznacznie mniej, bo ponad 5,3 tys. wymazów pobrano w ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim. Na kolejnych miejscach znajdują się: Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie, gdzie zrobiono niemal 4,9 tys. testów oraz poznański SP ZOZ MSWiA z niespełna 4,4 tys. testów.

Łącznie w całej Wielkopolsce od początku września do 3 grudnia w punktach pobrań wykonano 135,6 tys. wymazów do testów, zdecydowana większość z nich została zlecona przez lekarzy POZ.

Wielkopolski NFZ przeanalizował także zestawienie kwot, które przekazał laboratoriom za wykonywanie testów na obecność SARS-COV-2.

"Pamiętać należy, że badają one nie tylko materiał z punktów pobrań, ale także szpitali. W tym przypadku są to dane za okres od początku epidemii do końca października. W tym czasie WOW NFZ wypłacił 38 laboratoriom łącznie niemal 66,3 mln zł za przeprowadzone testy" - podała Marta Żbikowska-Cieśla.

Zdecydowanie najwięcej, bo ponad połowa z tej kwoty trafiła do Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i jego szpitali klinicznych. Sam UMP otrzymał niemal 33,1 mln zł, a jego cztery szpitale kliniczne kolejne 2,1 mln zł.

Nieco ponad 9,9 mln zł wypłacono laboratorium Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, a niemal 5,8 mln zł - Wielospecjalistycznemu Szpitalowi Miejskiemu im. Józefa Strusia w Poznaniu. 

autor: Rafał Pogrzebny

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum