Wielkopolskie: w Michałkowie powstanie druga stała baza LPR

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 marca 2016 15:56

Do końca 2017 r. w Michałkowie koło Ostrowa Wielkopolskiego powstanie stała baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Będzie to druga, obok Poznania, taka baza w regionie.

Łącznie Lotnicze Pogotowie Ratunkowe chce mieć 21 stałych baz HEMS w całym kraju. Fot. Archiwum

LPR zamierza rozpocząć dyżurowanie w Michałkowie w drugiej połowie tego roku. Stacjonujący tam śmigłowiec będzie obsługiwał przede wszystkim południowo-wschodnią część Wielkopolski.

We wtorek umowę w sprawie powstania bazy podpisał z dyrektorem LPR Robertem Gałązkowskim marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

- W ubiegłym roku udało nam się kupić cztery śmigłowce ratunkowe H135, odebraliśmy je w grudniu. Minister zdrowia podjął decyzję o utworzeniu czterech nowych baz, tam będą stacjonowały nowe maszyny - poinformowała Justyna Sochacka, rzeczniczka SP ZOZ LPR.

Łącznie, w całym kraju LPR będzie mieć 21 stałych baz HEMS (Zespołów Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego od ang. Helicopter Emergency Medical Service). Nowe bazy powstaną też w Gorzowie Wielkopolskim, Opolu i Sokołowie Podlaskim.

Sochacka podała, że budynek nowej bazy w Michałkowie będzie miał ok. 700 mkw. Mieścić się w nim będzie hangar dla śmigłowca wraz z pomieszczeniami operacyjnymi i socjalnymi, magazynami medycznymi i technicznymi. Obiekt będzie posiadał też platformę jezdną umożliwiającą hangarowanie śmigłowca bez konieczności używania ciągnika.

- W lipcu lub sierpniu planujemy rozpocząć dyżurowanie, na razie w warunkach tymczasowych, w ramach istniejącej w Michałkowie infrastruktury aeroklubowej i kontenerowej. Docelowa baza ma powstać do końca 2017 roku - powiedziała rzeczniczka.

Dyżur w nowej bazie prowadzony będzie od wschodu do zachodu słońca. Załogę stanowić będzie minimum trzech pilotów, trzech ratowników i czterech lekarzy.

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego podał, że baza w Michałkowie powstanie dzięki staraniom wielkopolskiego samorządu. Koszt inwestycji to 6 mln zł. Baza ma się przyczynić do zwiększenia zabezpieczenia medycznego na terenie południowo-wschodniej Wielkopolski.

Wypełnieni ona lukę w dostępie do nowoczesnej i szybkiej formy pomocy medycznej oraz transportu chorych do specjalistycznych ośrodków - podało biuro prasowe urzędu.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczy na realizację inwestycji 3 mln zł. Pozostała kwota pochodzić będzie z budżetów lokalnych samorządów, których obszar zostanie objęty zasięgiem działania powstającej bazy.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum