Wielkopolskie: u 14 osób wykryto prątki gruźlicy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 lipca 2011 14:00

U 14 osób, w tym czworga dzieci, spośród 230 przebadanych wykryto prątki gruźlicy. Przebadani to podopieczni i pracownicy przedszkola w Jastrowiu (Wielkopolskie). Na gruźlicę chorowała woźna pracująca w placówce.

Wielkopolskie: u 14 osób wykryto prątki gruźlicy
Inspekcja Sanitarna postanowiła zbadać wszystkich podopiecznych i pracowników placówki. Wszystkie objęte badaniem osoby miały robione zdjęcie rentgenowskie płuc, a ich krew została przebadana testem wykrywającym prątki gruźlicy.

- Teraz muszą być przebadani przez pulmonologa, który oceni wyniki badań testowych i zdjęcia RTG, i na podstawie tych badań stwierdzi, który z pacjentów wymaga dalszej diagnostyki, a kto będzie wymagał ewentualnej chemioprofilaktyki - powiedział wielkopolski wojewódzki inspektor sanitarny dr Andrzej Trybusz.

To już drugi przypadek gruźlicy wśród pracowników wielkopolskich przedszkoli. W maju chorobę tę wykryto u opiekunki dzieci w Jażyńcu koło Wolsztyna; wówczas przebadano 60 osób, u 30 z nich - w tym 27 dzieci - wykryto prątki gruźlicy.

Według badań Światowej Organizacji Zdrowia nosicielem prątka gruźlicy jest co trzeci człowiek, tylko u 5 proc. z nich w ciągu pięciu lat choroba się rozwija.

Gruźlica jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterię - prątek gruźlicy wykryty przez niemieckiego lekarza, bakteriologa Roberta Kocha.

Prątek gruźlicy jest bardzo wrażliwy na działanie promieniowania ultrafioletowego oraz wysoka temperaturę (zabija go gotowanie i pasteryzowanie).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum