×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wielkopolskie: reorganizacja systemu ochrony zdrowia w regionie w związku z pandemią

Autor: PAP/Rynek Zdrowia15 września 2020 20:52

Od wtorku (15 września) w 42 wielkopolskich, głównie powiatowych szpitalach I poziomu będą przyjmowani pacjenci z podejrzeniem koronawirusa. Zabezpieczono dla nich 111 łóżek, a dla zakażonych wymagających leczenia prawie 300 - poinformował wielkopolski oddział NFZ.

Wielkopolskie: reorganizacja systemu ochrony zdrowia w regionie w związku z pandemią
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W wydanym we wtorek komunikacie Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ zaznaczono, że reorganizacja systemu ochrony zdrowia w regionie wynika z zapowiedzianej przez ministra zdrowia zmiany strategii walki z pandemią SARS-CoV-2. "Główna zmiana polegała na odejściu od szpitali jednoprofilowych i zaangażowaniu w leczenie i zwalczanie COVID-19 kolejnych elementów systemu: szpitali powiatowych i lekarzy rodzinnych" - podkreślono.

Poinformowano, że zgodnie z poleceniami wojewody wielkopolskiego w 42 szpitalach I poziomu będą przyjmowani pacjenci z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2, którzy na przygotowanych łóżkach obserwacyjnych mogą czekać na wynik testu. "Na I poziomie znalazły się głównie szpitale powiatowe, ale też kliniczne i marszałkowskie, w których zabezpieczono 111 łóżek" - podano.

Po potwierdzeniu zakażenia, pacjenci, którzy będą wymagali leczenie szpitalnego trafią do placówek II poziomu. "To szpitale z oddziałami zakaźnymi przygotowane na leczenie pacjentów z COVID-19. W Wielkopolsce mamy pięć takich szpitali, w których dla pacjentów z COVID-19 zabezpieczono 295 łóżek, w tym 23 łóżka intensywnej terapii z kardiomonitorem oraz możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej" - wyjaśniono.

Według wojewody wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka w obecnej sytuacji epidemicznej wyznaczone szpitale oraz liczba zarezerwowanych dla zakażonych pacjentów łóżek w pełni zabezpieczają potrzeby w regionie. - Cały czas będziemy monitorować sytuację i reagować, jeśli pojawi się taka konieczność. Decyzje dotyczące liczby miejsc dla pacjentów zakażonych i z podejrzeniem COVID-19 podejmuję we współpracy z konsultantami wojewódzkimi oraz dyrekcją oddziału NFZ - zapewnił wojewoda.

Dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Agnieszka Pachciarz wskazała, że leczeniem zakażonych dzieci zajmą się dwie poznańskie placówki: Szpital Kliniczny im. Jonschera Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu (UMP) oraz Specjalistyczny ZOZ Nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu.

- W Wielkopolsce mamy taką sytuację, że Szpital Miejski im. J. Strusia w Poznaniu pełni podwójną rolę: jest szpitalem zarówno II, jak i III poziomu - dodała Pachciarz.

W całym kraju wyznaczono dziewięć szpitali III poziomu, wśród których jest poznański szpital im. J. Strusia. Do niego będą kierowani pacjenci z COVID-19 wymagający specjalistycznego leczenia na jednym z oddziałów placówki. "To miejsce dla pacjentów z urazami, zawałami, udarami, dla osób potrzebujących interwencji okulistycznej, kardiologicznej, urologicznej czy chirurgicznej, a jednocześnie zakażonych SARS-CoV-2" - opisano w komunikacie Funduszu.

Zakażone koronawirusem ciężarne pacjentki oraz kobiety wymagające leczenia ginekologicznego trafią do Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego UMP przy ul. Polnej w Poznaniu.

W Wielkopolsce odnotowano do tej pory 6404 zakażenia SARS-CoV-2, z czego 833 to przypadki aktywne. 244 osoby zmarły, a 5327 wyzdrowiało.

Szymon Kiepel

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze