Wielkopolskie: rekord zakażeń, a Poznań ''na granicy'' wejścia do strefy obostrzeń sanitarnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 października 2020 14:05

Rekordową liczbę nowych przypadków SARS-CoV-2 odnotowano w środę (7 października) w Wielkopolsce. Z 245 przypadków niemal połowę stanowią osoby zakażone z Poznania i powiatu. Sanepid alarmuje, że stolica Wielkopolski jest na pograniczu wejścia do strefy dodatkowych obostrzeń sanitarnych.

Wielkopolskie: rekord zakażeń, a Poznań ''na granicy'' wejścia do strefy obostrzeń sanitarnych
Sanepid alarmuje, że Poznań jest na pograniczu wejścia do strefy dodatkowych obostrzeń sanitarnych. Fot. Shutterstock

W środę ministerstwo zdrowia poinformowało o 3003 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem; zmarło 75 osób - to najwięcej zgonów i zakażeń od początku pandemii w kraju. Również w Wielkopolsce liczba nowych przypadków - 245 - jest najwyższą liczbą od momentu potwierdzenia pierwszego przypadku na terenie województwa. Niemal połowę z tych zakażeń, stanowią przypadki z terenu Poznania i powiatu poznańskiego - 98.

Rzeczniczka prasowa Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu Cyryla Staszewska tłumaczyła w środę PAP, że "mamy wiele rozproszonych ognisk zakażeń".

- Spora część tych zakażeń dotyczy szkół - obecnie zakażenia potwierdzone są w 10 placówkach, gdzie zakażeni są uczniowie lub nauczyciele. To także personel w prawie wszystkich szpitalach, czyli zakażenia wśród lekarzy, pacjentów, ale są to także zakłady pracy, urzędy - mówiła Staszewska.

Dodała, że "od kilku dni mamy rzeczywiście wzrastającą liczbę nowych potwierdzonych przypadków, ale właściwie wzrost nowych zakażeń zaobserwowaliśmy od początku września, czyli od momentu rozpoczęcia roku szkolnego" - mówiła.

Staszewska zaznaczyła "w tym tygodniu Poznań ''jeszcze może odetchnąć'', natomiast jesteśmy na pograniczu i niewykluczone, że już po niedzieli Poznań znajdzie się w strefie dodatkowych obostrzeń sanitarnych".

Wśród największych ognisk koronawirusa na ternie Poznania i powiatu jest m.in. ognisko w ośrodku prowadzonym w Poznaniu przez siostry serafitki, gdzie do tej pory potwierdzono już 30 przypadków, a także ognisko zakażeń w starostwie powiatowym w Poznaniu.

Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego poinformował PAP, że w środę potwierdzono także większą liczbę zakażeń w powiatach: gnieźnieńskim, ostrowskim, pilskim, wolsztyńskim i krotoszyńskim. Wskazał, że łącznie na terenie województwa odnotowano 11 nowych ognisk zakażeń.

Od początku pandemii w Wielkopolsce odnotowano 9101 przypadków zakażeń koronawirusem, z czego obecnie 2327 to przypadki aktywne. Z powodu COVID-19 zmarło w regionie 341 osób, a 6433 wyzdrowiało.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum