×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wielkopolskie: pracownie mammograficzne z dobrymi ocenami jakości badań

Autor: Gazeta Wyborcza, KR/Rynek Zdrowia06 lutego 2012 10:33Aktualizacja: 06 lutego 2012 10:38

W audycie pracowni mammograficznych realizujących program wczesnego wykrywania raka piersi wielkopolskie placówki otrzymały dobre oceny. Zdobyły m.in. 10. miejsce wśród ośrodków stosujących metodę analogową oraz 24. w przypadku metody cyfrowej.

Wielkopolskie: pracownie mammograficzne z dobrymi ocenami jakości badań
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Z audytu klinicznego pracowni mammograficznych realizujących Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi wynika, że co piętnasta pracownia nie spełnia wymogów ośrodka koordynującego.

Audyt prowadzony jest w podziale na pracownie analogowe i cyfrowe. Wśród tych pierwszych, na 246 placówek tylko 11 nie uzyskało wystarczającej liczby punktów. W kategorii cyfrowej skontrolowano 65 ośrodków, spośród których poniżej oczekiwań znalazło się 9.

Zgodnie z zarządzeniem prezesa NFZ, po raz pierwszy przyjęto, że ośrodek, któremu nie uda się zdobyć odpowiedniej liczby punktów, nie będzie mógł kontraktować badań mammograficznych.

- Kładliśmy na to nacisk, ponieważ oprócz ośrodków, które nie zaliczały audytu, były też takie, które wolały nie brać w nim udziału i zdjęć w ogóle nie nadsyłały. W rezultacie te pierwsze miały trudności z zakontraktowaniem usług, drugie kontraktowały bez żadnego problemu. Na naszą prośbę został wprowadzony zapis wymuszający udział w audycie - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Jerzy Giermek, kierownik Centralnego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.

Jerzy Giermek wskazuje, że jakość zdjęć cyfrowych wykonywanych w Polsce powoli zbliża się do tej osiąganej na zachodzie Europy i obecnie większości z nich nie musimy się wstydzić. Dodaje też, że od początku funkcjonowania programu wielu świadczeniodawców kupiło nowe mammografy i zainwestowało w szkolenia personelu.

Jak informuje Gazeta Wyborcza, w ramach ogólnopolskiego Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi  badania w Wielkopolsce wykonuje w 2012 r. około 30 ośrodków. W ub. r. było ich 18. Osiem z nich zdobyło w ramach audytu największą liczbę punktów. Reszta otrzymała ocenę zadowalającą.

Najlepszą ocenę w audycie spośród wielkopolskich placówek otrzymał NZOZ Largo, który zdobył 10. lokatę na 246 ośrodków posługujących się metodą analogową. W kategorii ośrodków stosujących metodę cyfrową 16. miejsce na 56 ośrodków zajął Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów OPEN.

Więcej: www.gazeta.pl

Więcej o audycie oraz zestawienie wyników ośrodków wg punktacji: www.rynekzdrowia.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum