Wielkopolskie: okulista wróci do ośrodka dla niewidomych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 lutego 2012 20:15

Ośrodek dla Dzieci Niewidomych w Owińskach (Wielkopolskie) nie zostanie bez pomocy okulistycznej. Funkcjonująca tam poradnia otrzymała kontrakt z NFZ w ramach rozstrzygniętego w czwartek drugiego konkursu dla poradni specjalistycznych.

Wielkopolskie: okulista wróci do ośrodka dla niewidomych
W trakcie pierwszego konkursu poradnia nie otrzymała kontraktu; Fundusz wyjaśniał, że choć oferta spełniała kryteria, to placówka otrzymała zbyt mało punktów w rankingu. - Tym razem placówka uzyskała wystarczającą liczbę punktów, by świadczyć usługi w ramach NFZ. Umowa będzie obowiązywała od piątku - poinformowała rzeczniczka wielkopolskiego NFZ Marta Banaszak.

Dyrektor ośrodka Maria Tomaszewska przyznała, że to bardzo dobra wiadomość dla niej i jej wychowanków. Dzieci pozostawały bez formalnej opieki okulistycznej od początku roku.

- Prowadzący poradnię lekarz od początku stycznia przyjeżdżał, gdy go prosiliśmy, ale robił to w ramach dobrej woli. Dzieci jutro wyjeżdżają na ferie, przekażę za ich pośrednictwem rodzicom i opiekunom, że okulista wraca - powiedziała Tomaszewska.

Zdaniem kierownika funkcjonującej w ośrodku poradni, na wyniku pierwszego konkursu mogło zaważyć niespełnione jedno z dodatkowych kryteriów.

- Jeśli chodzi o kryteria wymagane, to spełniliśmy wszystkie. W przypadku kryteriów dodatkowych nie spełniliśmy jednego kryterium - podjazd dla niepełnosprawnych zamiast wymaganego nachylenia 5 stopni ma kąt nachylenia 8 stopni" - powiedział kierownik poradni Andrzej Grzybowski.

- Podjazdu nie można przebudować, ale znaleźliśmy inne rozwiązanie. Wyznaczone zostało inne wejście do obiektu dla osób niepełnosprawnych ruchowo, które nie wymaga stosowania podjazdu. Informacja o tym znalazła się w dokumentach złożonych w NFZ - wyjaśnił kierownik. Jak dodał, poradnia przyjmie pierwszych wychowanków ośrodka, gdy tylko wrócą z ferii.

Banaszak przekazała, że w drugim konkursie do NFZ wpłynęło blisko 350 ofert, 66 zostało odrzuconych ze względu na niespełnienie wymogów. Wartość świadczeń kupionych w ramach drugiego postępowania konkursowego to 42 mln zł. NFZ na poradnie specjalistyczne przeznaczy w tym roku w Wielkopolsce ponad 480 mln zł - o ponad 100 mln zł więcej niż w roku ubiegłym.

W styczniu, po ogłoszeniu, że ośrodek pozostaje bez gabinetu okulistycznego, Tomaszewska mówiła, że to "skazywanie dzieci na ślepotę".
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum