Wielkopolskie: na wniosek pacjentów NFZ przyjrzał się pracy lekarzy POZ

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 30 grudnia 2009 10:15

Regionalny oddział Funduszu zareagował na skargi pacjentów i skontrolował 50 przychodni na terenie województwa wielkopolskiego.

Wielkopolskie: na wniosek pacjentów NFZ przyjrzał się pracy lekarzy POZ
NFZ nie chce być tylko tzw. chłopcem do bicia...

Kontrole zostały przeprowadzone w odpowiedzi na liczne skargi pacjentów dotyczące złej organizacji pracy lekarzy rodzinnych i utrudnionego dostępu do świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej w okresie świątecznym.
 
Na kontrole tuż po świętach wyruszyło 17 dwuosobowych zespołów kontrolnych. W poradniach POZ sprawdzano przede wszystkim  zgodność harmonogramu pracy lekarzy z ich faktyczną dostępnością oraz organizację pracy przychodni.

– Szczególnie wnikliwie przyjrzano się zakresowi pracy lekarzy rodzinnych. Z głosów docierających od pacjentów wynikało, że gdy zgłaszali się do lekarza o g. 17., byli odsyłani do lekarzy dyżurujących w ramach opieki nocnej, w tej samej przychodni lub innej, realizującej to świadczenie. Pacjenci skarżyli się też na trudności z dostępem do lekarza w okresie świątecznym – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Sylwia Wądrzyk-Bularz z biura prasowego Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Tymczasem zgodnie z przepisami, poradnie podstawowej opieki zdrowotnej powinny przyjmować pacjentów od poniedziałku do piątku między godziną 8 a 18, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy. Po tych godzinach, w sytuacji nagłej choroby każdy ubezpieczony ma również prawo do porady medycznej udzielonej w ramach świątecznej i nocnej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej.

Przedstawiciele Funduszu przyjrzeli się też organizacji pracy przychodni, szczególnie rejestracji pacjentów.

– Pacjent ma prawo do rejestracji realizowanej na podstawie zgłoszenia osobistego, telefonicznego lub za pośrednictwem osoby trzeciej, we wszystkie dni i godziny pracy pacjentów – wyjaśnia Wądrzyk-Bularz.

Za nieprawidłową realizację umowy NFZ może nałożyć na przychodnię karę umowną. Jak poinformowała Rynek Zdrowia, przedstawicielka wielkopolskiego oddziału Funduszu, wyniki kontroli będą znane do końca stycznia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum