Wielkopolskie: dwie nowe ''wieczorynki'' od dziś świadczą pomoc pacjentom

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 stycznia 2020 16:50

Od środy, 1 stycznia, w Wielkopolsce rozpoczynają działalność dwie nowe placówki, które będą udzielać świadczeń z zakresu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Nowe „wieczorynki” zostały uruchomione w Plewiskach i Swarzędzu.

Fot. Archiwum

Jak poinformowała Marta Żbikowska z biura prasowego Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Poznaniu, do nowych "wieczorynek" pacjenci mogą udać się w Plewiskach przy u. Grunwaldzkiej 508 (Poradnia Lekarza POZ), oraz w Swarzędzu przy ul. Kórnickiej 75 (Poradnia Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej).

- Wraz z otwarciem tych dwóch placówek, świadczeń z zakresu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej przestają udzielać przychodnie w Dopiewie (NZOZ "Prima-Med" przy ul. Łąkowej 2) i Swarzędzu (Przychodnia Lekarska "Multi-Medic" przy ul. Cieszkowskiego 100/102), które zgodnie z umową czynne były 1 stycznia do godziny 8 - wskazała.

Żbikowska przypomniała, że z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej można skorzystać w sytuacji nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia w czasie, kiedy zamknięte są poradnie lekarzy rodzinnych.

- ''Wieczorynki'' czynne są całodobowo w soboty, niedziele i święta, a w dni robocze w godzinach od 18. do 8. W miejscach tych dyżuruje lekarz i pielęgniarka udzielający podstawowych świadczeń medycznych. Przepisy nie wymagają zatrudniania w ''wieczorynkach'' lekarzy określonych specjalizacji - podkreśliła.

Dodała również, że jeśli pacjent sam wybiera się do placówki udzielającej nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej nie obowiązuje go tzw. rejonizacja.

- Każdy może udać się do dowolnie wybranego miejsca w Polsce. Inaczej sytuacja wygląda, gdy pacjent chce skorzystać z wizyty domowej. Wtedy należy zadzwonić do przychodni, która swoim zasięgiem obejmuje miejsce zamieszkania pacjenta - podkreśliła Żbikowska.

Wykaz placówek udzielających świadczeń z zakresu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Wielkopolsce oraz spis rejonów wyjazdowych "wieczorynek" w Poznaniu można znaleźć na stronie internetowej nfz-poznan.pl.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum