Wielkopolskie: antybiotyk dla około 160 osób po śmierci sześciolatki na sepsę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 czerwca 2011 14:59

Około160 osób otrzymało antybiotyk przeciwko sepsie meningokokowej po tym, jak w Specjalistycznym Zespole Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu na sepsę zmarło 6-letnie dziecko.

Wielkopolskie: antybiotyk dla około 160 osób po śmierci sześciolatki na sepsę
Antybiotyk otrzymało około 120 dzieci z przedszkola w Środzie Wielkopolskiej, do którego chodziła dziewczynka, a także udzielający jej pomocy medycznej personel przychodni, karetki i oddziału dziecięcego.

Jak poinformował Zbigniew Pajzderski, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Środzie Wielkopolskiej, jest to standardowa procedura w tego typu przypadkach.

- To jest chemioprofilaktyka, podawanie antybiotyków dla osób z bliskiego kontaktu z osobą, która miała sepsę meningokokową. Standardy regulują, kto powinien ten antybiotyk dostać, dzieci przyjęły go w postaci iniekcji, dorośli doustnie. Środek podawany jest jednorazowo - powiedział.

Dziewczynka trafiła 8 czerwca do przychodni lekarskiej, potem została przewieziona do szpitala w Środzie Wielkopolskiej, a następnie do szpitala w Poznaniu, gdzie zmarła.

Sepsą określa się zespół objawów chorobowych, które mogą być wywołane czynnikami zakaźnymi, tj. bakterią, wirusem, pasożytami czy grzybami. Postępuje szybko i w bardzo krótkim czasie może przerodzić się w postać ciężką, prowadzącą do niewydolności wielu narządów wewnętrznych, zaburzeń krzepnięcia krwi i do śmierci.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum