Wielkopolskie: NFZ zapłaci za rehabilitację domową niektórych pacjentów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 stycznia 2018 12:01

Od początku stycznia poważnie chorzy pacjenci z województwa wielkopolskiego mogą korzystać z bezpłatnej rehabilitacji w domu. NFZ w niemal wszystkich powiatach podpisał pięcioletnie umowy z podmiotami, które będą taką rehabilitację prowadzić.

Wielkopolskie: NFZ zapłaci za rehabilitację domową niektórych pacjentów
NFZ w ramach tej formie rehabilitacji finansuje do 80 dni zabiegowych w roku kalendarzowym Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

Rehabilitacja w warunkach domowych jest przeznaczona dla pacjentów, który nie poruszają się samodzielnie i nie mogą dotrzeć do placówki rehabilitacyjnej, np. dla osób z uszkodzonym rdzeniem kręgowym, chorobami zwyrodnieniowymi stawów, urazami kończyn dolnych, ciężkimi uszkodzeniami centralnego i obwodowego układu nerwowego, ogniskowymi uszkodzeniami mózgu, w tym po zatorach mózgowych i udarach.

Z tej formy rehabilitacji korzystać mogą także osoby dotknięte chorobami przewlekle postępującymi, w tym chorobą Parkinsona, zapaleniem wielomięśniowym, rdzeniowym zanikiem mięśni czy guzami mózgu.

Pakiet zabiegów, przysługujących pacjentowi bezpłatnie podczas rehabilitacji, obejmuje poza badaniem diagnostycznym także kinezyterapię, masaż, elektrolecznictwo, pole elektromagnetyczne, światłolecznictwo i termoterapię, hydroterapię, krioterapię oraz balneoterapię.

Magdalena Rozumek z Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ wyjaśnia, że w regionie jest to w zasadzie nowa usługa refundowana przez Fundusz, ponieważ do tej pory realizowały ją na podstawie umów z NFZ tylko dwie firmy w samym Poznaniu.

Wielkopolski OW NFZ podpisał pięcioletnie umowy z 44 podmiotami w niemal wszystkich powiatach w regionie. - Najwięcej umów zawarł z podmiotami z miasta Poznania - 7 i powiatu poznańskiego - 4, miast i powiatów Kalisz i Konin - po 3, miast i powiatów Leszno i Piła oraz powiatu gnieźnieńskiego - po 2.

Po jednej umowie zawarto ze świadczeniodawcami z powiatów: chodzieskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, gostyńskiego, jarocińskiego, kępińskiego, kolskiego, kościańskiego, krotoszyńskiego, nowotomyskiego, obornickiego, ostrowskiego, pleszewskiego, rawickiego, słupeckiego, szamotulskiego, średzkiego, śremskiego, tureckiego, wolsztyńskiego, wrzesińskiego i złotowskiego.

Magdalena Rozumek dodała, że podmiotów mogących świadczyć usługę rehabilitacji domowej nie udało się wyłonić jedynie w powiatach grodziskim, międzychodzkim, ostrzeszowskim i wągrowieckim. NFZ liczy jednak, że dzięki dodatkowym negocjacjom uda się wyłonić taką placówkę na terenie powiatu wągrowieckiego.

- Skierowanie na rehabilitację może być wystawione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub specjalistę: rehabilitacji, fizjoterapii, reumatologii, neurologii, chirurgii i pokrewnych. Skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne w warunkach domowych jest ważne 30 dni od daty wystawienia. W tym czasie skierowanie musi zostać zarejestrowane, bez względu na to, kiedy rozpocznie się rehabilitacja - wyjaśniła Rozumek.

NFZ w ramach tej formie rehabilitacji finansuje do 80 dni zabiegowych w roku kalendarzowym. W rehabilitacji domowej wykonywanych jest do pięciu zabiegów dziennie. W uzasadnionych przypadkach - jeśli tak zdecyduje lekarz kierujący na zabiegi - czas trwania rehabilitacji może zostać przedłużony za pisemną zgodą dyrektora właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum