Wielkopolskie: Europejski Dzień Numeru 112 - CPR w Poznaniu już działa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 lutego 2012 13:53

W Poznaniu uruchomione zostało Centrum Powiadamiania Ratunkowego, obsługujące nr 112 na terenie miasta i powiatu poznańskiego. Otwarcie Centrum zbiegło się z przypadającym w sobotę (11 lutego) Europejskim Dniem Numeru 112.

- Dotychczas pod numerem 112 telefon odbierał najczęściej dyżurny strażak i on przekazywał rozmowy na zasadzie przełączenia do odpowiednich służb. Obecnie przeszkolony operator może równocześnie powiadomić wszystkie służby poprzez równoległe rozmowy i to on decyduje, które z nich muszą być skierowane do danego wypadku czy innego zdarzenia - wyjaśnia rzecznik wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube.

W Poznaniu i okolicy liczba zgłoszeń na numer 112 wynosi od 1000 do 1500 dziennie. 20 proc. z nich wymaga reakcji odpowiednich służb, pozostałe to alarmy fałszywe.

Parlament Europejski i Rada Europy podpisały wspólną deklarację ustanawiając datę 11 lutego Europejskim Dniem Numeru 112. Co roku w całej Unii Europejskiej odbywają się imprezy promujące jednolity numer alarmowy. W tym roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wskazało Poznań na miejsce organizacji tych wydarzeń.

Jednym z nich było zbudowanie z pomalowanych przez dzieci puzzli aparatu telefonicznego o powierzchni 20 metrów kwadratowych i wysokości czterech metrów. Stanął on w sobotę (11 lutego) w  holu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum