Wielkopolska: zarażony pacjent wracał trzema samolotami z USA

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 maja 2009 10:45

- Pacjent, u którego, jako u drugiej osoby w Polsce wykryto grypę A/H1N1, jest w dobrym stanie ogólnym,-poinformował rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny w Kaliszu, dr Artur Tarasiewicz. Jego stan jest dobry, ma podwyższoną temperaturę, podano mu leki antywirusowe.

Jan Bodnar z Głównego Inspektoratu Sanitarnego informował wcześniej, że pacjent wyraźnie zastrzegł sobie ochronę danych osobowych. Z tego powodu nie podawano jego nazwiska i miejsca zamieszkania oraz szpitala, w którym się znajduje.

Jak poinformował Sanepid, zgłoszenie o podejrzeniu zakażeniem wirusem A/H1N1 - które ostatecznie się potwierdziło - nadesłał powiatowy inspektor sanitarny w Ostrowie Wielkopolskim. Według dyrektora ostrowskiego Sanepidu Andrzeja Bilińskiego, kwarantanną objęto osoby, które miały kontakt z chorym pacjentem po jego powrocie z USA. W kaliskim szpitalu przebywa również rodzina pacjenta.

 - Nie ma podejrzeń zachorowania na grypę, ale profilaktycznie podajemy tej rodzinie odpowiednie leki - poinformowała dziennikarzy Katarzyna Burchart-Adamczyk, lekarz specjalista chorób zakaźnych WSzZ.

42-letni mężczyzna przyleciał we wtorek do Wrocławia ze Stanów Zjednoczonych z przesiadką, najpierw Hamburgu, a później w Monachium. Na wrocławskim lotnisku odebrał go kolega i zabrał do Ostrowa Wielkopolskiego samochodem. Następnego dnia, po wystąpieniu objawów grypopodobnych zgłosił się do szpitala.

W Polsce mężczyzna miał kontakt z sześcioma osobami: trzema z rodziny, kolegą i dwoma pracownikami służby zdrowia. Wszyscy trafili na obserwację.

Samolotem do Wrocławia leciały 43 osoby. Jak powiedział Bondar, inspektorzy sanitarni w porozumieniu z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa rozpoczęli już próby skontaktowania się z wszystkimi pasażerami tego lotu. Zostaną oni objęci nadzorem sanitarnym.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Jakub Gołąb zapewnił w rozmowie z PAP, że wszystkie procedury związane z przeciwdziałaniem epidemii grypy są uruchomione od momentu ostrzeżenia przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) o potencjalnym zagrożeniu pandemią. Dodał, że nie jest konieczne podejmowanie żadnych dodatkowych działań.

GIS podkreśla, że Państwowa Inspekcja Sanitarna wszczęła standardowe procedury, przewidziane w Krajowym Planie Pandemicznym. Od czasu ostrzeżenia WHO do czwartku do Państwowego Zakładu Higieny trafiły 124 próbki od osób, podejrzewanych o zakażenie A/H1N1. 122 przypadki już wykluczono - poinformował Bondar.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum