Wielkopolska: z zawałem do najbliższego szpitala?

Autor: Gazeta.pl, SA/Rynek Zdrowia • • 25 lutego 2010 11:59

Pacjenci z zawałem powinni trafić pod opiekę specjalistów w ciągu dwóch godzin, a z udarem mózgu w ciągu trzech. W praktyce bywa jednak różnie.

Zdarza się, że chorzy docierają we właściwe miejsce po wielu godzinach, gdy zawał lub udar mózgu wyrządziły już nieodwracalne szkody. Dzieje się tak dlatego, że pacjent najpierw zawożony jest do najbliższego szpitala na badania, a dopiero później na dyżur kardiologiczny lub udarowy.

Ta strata czasu wynika z interpretacji ustawy o ratownictwie medycznym, ktora każe transportować pacjenta do najbliższego szpitala, w którym otrzyma właściwą pomoc. Tymczasem zapis traktowany jest dosłownie: pacjenci są wożeni po prostu do najbliższej lecznicy.

Kardiolodzy biją na alarm: jeśli pacjent z zawałem trafi w ciągu dwóch godzin na właściwy oddział, gdzie nastąpi udrożnienie tętnicy, jest szansa, że serce nie zostanie uszkodzone.

Czas istotny jest również w przypadku udarów mózgu. Prof. dr hab. med. Anna Członkowska, kierownik II Kliniki Neurologii Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl podkreślała, że jeśli pacjent z udarem szybko otrzyma pomoc i zostanie otoczony specjalistyczną opieką, jego szanse na powrót do zdrowia rosną. Leczenie trombolityczne np. może być zastosowane tylko w  ciągu trzech godzin od wystąpienia objawów udaru.

Do złotych standardów i godzin, stara się dostosować Poznań. W mieście od sześciu lat dyżurują na zmianę cztery szpitale ratujące zawałowców. Dyspozytorzy pogotowia wiedzą, który oddział ma dyżur i w przypadku podejrzenia zawału pacjent od razu trafia tam, gdzie powinien. Ponadto już w karetce podawany jest lek przeciwzakrzepowy, który od kilku lat finansuje samorząd województwa. W efekcie w 90 proc. mieszkańcy Poznania i okolic trafiają pod opiekę specjalistów na czas, czyli przed upływem dwóch godzin od wystąpienia zawału.

Podobnie postępują służby ratownicze i szpitale w Lesznie, Koninie, Pile i Kaliszu, gdzie całodobowo dyżurują specjaliści.

Gorzej jest w Nowym Tomyślu, Wrześni, Pleszewie, Ostrowie, czy Rawiczu. Tam pacjentów transportuje się najpierw do najbliższego szpitala...

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum