Wielkopolska: siła zdrowotnego, pospolitego ruszenia

Autor: Głos Wielkopolski/Rynek Zdrowia • • 06 października 2009 12:28

We wsi Bukówiec Górny trzy osoby zachorowały na białaczkę, w tym 10 letnia Magda. Członkowie Towarzystwa Gimnastycznego Sokół postanowili, wzorem innych miejscowości, zorganizować akcję pomocy chorym na białaczkę.

Wielkopolska: siła zdrowotnego, pospolitego ruszenia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Do współdziałania przekonali inne organizacje, a także przyjaciół i znajomych z innych miejscowości. Zebrali deklaracje od tych osób, które chciały być dawcami szpiku kostnego.

Choć badań kandydatów na dawców szpiku nie przeprowadzono, gdyż Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu nie miało pieniędzy, mieszkańcy Bukówca Górnego nie zniechęcili się. Nawiązali kontakt z poznańską Fundacją Dar Szpiku i jeszcze w maju wzięli udział w I Festynie Rodzinnym Drużyny Szpiku w Śremie. We wrześniu ponownie zbierali deklaracje dawców szpiku na Jarmarku Rolniczym.

Ostatecznie do Bukówca Górnego przyjechał ambulans Rejonowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Poznania. Pobrano do badania próbki krwi od mieszkańców wsi, którzy chcą być dawcami szpiku kostnego.

Hanna Skalisz, zastępca dyrektora RCKiK w Poznaniu twierdzi, że Centrum zaryzykowało, przyjeżdżając do wsi, gdyż nie ma pisemnego potwierdzenia z Ministerstwa Zdrowia, że dostanie pieniądze za badania wykonane w Bukówcu Górnym. Hanna Skalisz dodaje, że Cenrum zdecydowało się na ich przeprowadzenie, ze względu na upór ludzi zaangażowanych w ideę dawstwa szpiku.

W polskich bankach dawców szpiku nadal jest zarejestrowanych zbyt mało dawców w porównaniu z podobnymi instytucjami w Europie Zachodniej. Na przeszkodzie zwiększeniu stoi brak chętnych, ale również w dużej mierze i brak pieniędzy na przebadanie osób, które deklarują gotowość do oddania szpiku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze