Wielkopolska: sanepid obawia się żywności z Niemiec, sprawdzi targowiska i sieci handlowe

Autor: Gazeta.pl, DMX/Rynek Zdrowia • • 30 maja 2011 13:47

Wielkopolski sanepid zapowiada kontrole: będzie sprawdzał, czy na targowiskach, w hipermarketach i supermarketach nie ma żywności skażonej bakteriami Escherichia Coli, które wywołały falę zachorowań w Niemczech.

Wielkopolska: sanepid obawia się żywności z Niemiec, sprawdzi targowiska i sieci handlowe

Andrzej Trybusz, wielkopolski inspektor sanitarny, przyznaje, że szansa na znalezienie skażonych pałeczkami okrężnicy (Escherichia Coli) produktów jest niewielka, jednak woli to sprawdzić - informuje portal gazeta.pl.

Zapowiada wieć kontrole dużych targowisk, hipermarketów i supermarketów należących do wielkich sieci handlowych. Według niego nie ma potrzeby sprawdzania małych targowisk, gdyż trudno się spodziewać, by drobny sprzedawca zajmował się importem.

Sanepid będzie sprawdzał, czy warzywa nie zostały sprowadzone rzeczywiście z terenów, gdzie szerzą się zachorowania. Będzie pobierać próbki do badań mikrobiologicznych w kierunku obecności Escherichi Coli. Kontrole potrwają do 2 czerwca.

Jak informowaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl, Główny Inspektorat Sanitarny uspokaja, że jest niewielka szansa, by do Polski trafiły skażone bakteriami Escherichia Coli warzywa z zachodniej Europy.

- W Polsce nie odnotowano przypadków zakażeń powiązanych z zatruciami z Niemiec, obecnie nie ma zagrożenia. Z tego co wiem, do Polski nie są importowane warzywa z północnych Niemiec, jednak nie można wykluczyć, że ktoś przywiezie je na własną rękę - powiedział zastępca głównego inspektora sanitarnego Jan Olgerbrand.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum