Wielkopolska: ruszył program wczesnego wykrywania raka płuc

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 września 2009 16:50

W miastach Wielkopolski ruszył program wczesnego wykrywania raka płuc. Samorząd w ciągu pięć lat sfinansuje 5 tys. badań.

Wielkopolska: ruszył program wczesnego wykrywania raka płuc
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Program przeznaczony jest dla wszystkich mieszkańców województwa, którzy mają od 55 do 70 lat i którzy palili co najmniej jedną paczkę papierosów dziennie przez dwadzieścia lat.

Samorząd przez pięć lat będzie finansował 5 tys. badań. Łącznie na program zarezerwowano w budżecie województwa 5 mln zł.

– Wchodzimy na nieznany teren. W naszym kraju nie było jeszcze takiego programu, który obejmowałby tak dużą grupę ludzi na terenie całego regionu – powiedział podczas konferencji prasowej Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

Koordynatorem programu jest Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii.

Według lekarzy w Polsce codziennie pali papierosy 9 mln osób. Co roku z powodów schorzeń odtytoniowych umiera przedwcześnie 50 tys. Polaków. Dotychczas w Polsce wykrywanych jest około 17 proc. nowotworów płuc, które mogą być skutecznie leczone. W przypadku zbyt późnego zdiagnozowania raka płuca szanse na przeżycie pięciu lat ma najwyżej 10 proc. pacjentów.

Program będą realizowały szpitale podlegające samorządowi województwa w Koninie, Kaliszu, Poznaniu, Lesznie i szpital powiatowy w Pile. Na badania chętnych będzie kierował lekarz rodzinny. Po zdiagnozowaniu choroby pacjenci będą kierowani do poradni pulmonologicznych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum