Wielkopolska: przedszkolaki nosicielami prątków gruźlicy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 maja 2011 19:41

U 30 osób - w tym 27 dzieci, które miały kontakt z chorą na gruźlicę pracownicą przedszkola - wykryto prątki gruźlicy - poinformował w piątek (20 maja) dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu dr Andrzej Trybusz.

Wielkopolska: przedszkolaki nosicielami prątków gruźlicy
Kilka miesięcy temu u jednej z pracownic przedszkola w Jażyńcu pod Wolsztynem (Wielkopolskie) stwierdzono gruźlicę. Zgodnie z zasadami służb sanitarnych przebadano na obecność prątka gruźlicy wszystkie (60) osoby, które miały kontakt z chorą. Przedszkole zostało zamknięte.

Prątka stwierdzono u 30 osób w tym 27 dzieci. Według szefa wielkopolskiej Stacji, wyniki nie oznaczają, że osoby te są chore na gruźlicę. Dzieci zostaną przebadane w Poradni Pulmonologicznej Wieku Rozwojowego w Poznaniu.

- Stwierdzić chorobę można dopiero po wykonaniu specjalistycznych badań, które zostaną przeprowadzone u wszystkich, nawet u tych, u których nie wykryto prątka gruźlicy - wtedy dopiero będziemy mieli pewność, czy osoby te są tylko nosicielami prątka gruźlicy, czy chorują na gruźlicę - powiedział dyrektor Trybus.

Według badań Światowej Organizacji Zdrowia, nosicielem prątka gruźlicy jest co trzeci człowiek, tylko u 5 proc. z nich w ciągu pięciu lat choroba się rozwija.

- Na korzyść dzieci z tego przedszkola przemawia to, że wszystkie były zaszczepione - dodał dyrektor Trybusz.

Gruźlica jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterię - prątek gruźlicy wykryty przez niemieckiego lekarza, bakteriologa Roberta Kocha. Prątek gruźlicy jest bardzo wrażliwy na działanie promieniowania ultrafioletowego. Również wysoka temperatura (gotowanie, pasteryzowanie) powoduje szybkie zabicie prątków.

Gruźlica jest chorobą zaraźliwą - przenosi się bowiem z osobnika chorego na osobnika zdrowego. Źródłem zakażenia prątkiem jest najczęściej chory na gruźlicę.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum