Wielkopolska: numer 997 przełączony do Centrum Powiadamiania Ratunkowego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 listopada 2018 11:03

W środę (21 listopada_ w Wielkopolsce zakończyło się przełączanie numeru alarmowego 997 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR). Dotychczasowy numer alarmowy policji będzie nadal działał, ale zmieni się miejsce odbioru zgłoszenia.

Wielkopolska: numer 997 przełączony do Centrum Powiadamiania Ratunkowego

Proces przełączania numeru 997 do Centrów Powiadamiania Ratunkowego trwa w Polsce od kwietnia do grudnia 2018 r. Przejęcie obsługi zgłoszeń przez operatorów CPR spowoduje odciążenie dyspozytorów służb ratunkowych. Dyspozytorzy z policji będą otrzymywali tylko te zgłoszenia alarmowe, w których zagrożone jest życie, zdrowie, mienie, bezpieczeństwo lub porządek publiczny.

- Numer 997 nadal będzie działał, zmieni się natomiast miejsce odbioru zgłoszenia. Dzięki temu, że informacja od razu trafi do operatów numerów alarmowych w CPR możliwe będzie jednoczesne powiadomienie o zdarzeniu wszystkich właściwych służb - powiedział w środę wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

Wojewoda podkreślił, że przełączenie numeru alarmowego do CPR pozwoli zmniejszyć liczbę zgłoszeń niezasadnych lub fałszywych. - Wpłynie to pozytywnie zarówno na czas, jak i na skuteczność udzielania pomocy osobom, które rzeczywiście jej potrzebują - powiedział Hoffmann.

Odbieranie zgłoszeń bezpośrednio przez operatorów CPR pozwala na jednoczesne i automatyczne - za pośrednictwem systemu teleinformatycznego - powiadomienie wszystkich służb właściwych ze względu na rodzaj zdarzenia.

- Z punktu widzenia mieszkańca naszego województwa, który będzie chciał zgłosić interwencję, tak naprawdę kluczowo nic się dla niego nie zmieni. Każdy, kto zadzwoni i będzie oczekiwał pomocy ze strony policji, tę pomoc otrzyma. Jesteśmy gotowi odpowiednio reagować na wszystkie sytuacje, które wiążą się z naruszaniem porządku prawnego i bezpieczeństwa mieszkańców naszego regionu - zapewnił szef wielkopolskiej policji insp. Piotr Mąka.

Biuro prasowe Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego podało, że średni czas mierzony od momentu wybrania numeru alarmowego 112 do odebrania połączenia przez operatora numerów alarmowych w CPR mieści się w przedziale od do 13 sekund. Po przełączeniu numeru alarmowego 997 do CPR czas oczekiwania na połączenie będzie podobny.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum