Wielkopolska: nowy plan działania ratownictwa medycznego

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 16 czerwca 2010 13:07

Od 2011 r. w Wielkopolsce będzie mniej rejonów operacyjnych ratownictwa medycznego. Nie zmniejszy się jednak liczba karetek.

W Wielkopolsce liczba rejonów operacyjnych, jak wynika z nowego planu dotyczącego ratownictwa medycznego w tym województwie, zmniejszy się z 31 do 5.

Takie rozwiązanie, jak tłumaczy portalowi rynekzdrowia.pl Agata Blige – kierownik oddziału ratownictwa medycznego w wydziale bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim – pozwoli na lepsze wykorzystanie karetek na terenie województwa. – Teraz są takie rejony, w których są np. 2 karetki. Jeżeli wyjechały, to np. w razie wypadku dyspozytor nie ma kogo wysłać – mówi kierownik.

Nowe rejony będą pokrywały się z dawnymi miastami wojewódzkimi na terenie dzisiejszego woj. wielkopolskiego. – Na takim rozwiązaniu zyskają też dyspozytornie. Będą to bardzo nowoczesne stanowiska. Dziś wiele małych dyspozytorni pozostawia wiele do życzenia – uważa Agata Blige.

Jednak środowisko ratownicze obawia się, że część mniejszych stacji pogotowia może zniknąć z rynku. Kierownik uspokaja jednak, że tak się nie stanie: – NFZ zapowiedział, że w przyszłym roku będzie przeprowadzał konkursy na świadczenia w całym rejonie operacyjnym. Chcemy, aby najlepszy z podmiotów w danym rejonie stawał w takim konkursie, następnie podpisywałby umowy podwykonawcze z resztą podmiotów działających dotychczas w tym rejonie.

Zdaniem Agaty Blige jedynym zagrożeniem dla ratowniczego środowiska, jest ewentualne zmniejszenie liczby dyspozytorów.

– Ten plan to szansa na rozwój. Wiele nieporozumień wynika tak naprawdę z niezrozumienia, jak ten system ma działać. Po rozmowach i dokładnym wyjaśnieniu zasad, starostowie zwykle nie mają zastrzeżeń do nowych rozwiązań – podsumowuje Agata Blige.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum