Wielkopolska: nie ma grypy, ale jest ospa

Autor: LJ, Polska Głos Wielkopolski/Rynek Zdrowia • • 04 marca 2010 11:15

W województwie wielkopolskim od początku stycznia zgłoszono ponad tysiąc przypadków zachorowania na ospę wietrzną.

– W tym roku zanotowaliśmy znacznie więcej zachorowań na ospę niż w tym samym okresie w latach ubiegłych – przyznaje Cyryla Staszewska, rzecznik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.

Choroba szybko rozprzestrzenia się wśród dzieci w poznańskich przedszkolach.Według danych sanepidu, w styczniu zanotowano 363 przypadki ospy, w lutym było ich już 767.

– Mamy sygnały ze stacji epidemiologicznych w niektórych regionach kraju o wzroście zachorowań, ale nie jest to sytuacja nadzwyczajna – informuje portal rynekzdrowia.pl Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego. – Ospa charakteryzuje się pewną sezonowością zachorowań. Dlatego co roku o tej porze jest trochę więcej zachorowań niż w pozostałych porach roku. W poprzednich latach liczba zachorowań na ospę była dość stabilna: ok. 130-140 tysięcy rocznie. Zauważalny wzrost wystąpił w roku 2007 – odnotowano wtedy 160 tysięcy przypadków.

W większości przypadków zachorowania na ospę przebiegy łagodnie i był niewielki odsetek powikłań. Zdaniem rzecznika GIS, ważne jest, by rodzice nie lekceważyli choroby i nie próbowali sami jej leczyć. Należy udać się z chorym dzieckiem do lekarza i wspólnie zdecydować, czy np. zaszczepić malucha przeciwko ospie.

Dzieci z grup ryzyka, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, otrzymają szczepionkę przeciwko ospie za darmo, sfinansowaną ze środków publicznych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum