Wielkopolska: mniej niż połowa kobiet korzysta z zaproszeń na mammografię

Autor: Gazeta Wyborcza, MS/Rynek Zdrowia • • 25 stycznia 2012 12:24

235 tys. kobiet z Wielkopolski, które otrzymały zaproszenia na mammografię, nie zgłosiło się na badanie. Tymczasem, jak twierdzą eksperci, przesiewowe badania mammograficzne wykonywane co dwa lata wśród pań w wieku 50-69 lat są obecnie najskuteczniejszą metodą wczesnego wykrywania raka piersi i zmniejszenia śmiertelności z jego powodu.

Z wieloletnich doświadczeń krajów skandynawskich wynika, że przesiewowe badania mammograficzne pozwoliły zredukować umieralność z powodu raka piersi o 25-30 proc. Polki badają się w ramach ogólnopolskiego programu. Na mammografię dostają imienne zaproszenia.

W Wielkopolsce badanie to wykonuje blisko 30 ośrodków. Niestety, rok temu zaproszenie przyjęła mniej niż połowa adresatek. Najwięcej osób zgłosiło się w powiecie poznańskim (58 proc. kobiet) i w samym Poznaniu (50 proc.). Najmniej w Kaliszu - 35 proc.

Krystyna Wechmann, prezes zarządu poznańskiego towarzystwa Amazonek twierdzi, że powodem odmowy udziału w badaniach jest nie tylko strach przed chorobą. Jej zdaniem wiele kobiet nie ma zaufania do lekarzy: docierają do nich sprzeczne informacje o jakości badań mammograficznych. Winni są też ginekolodzy, którzy nie badają piersi kobiet podczas wizyt lekarskich i nie dyscyplinują swoich pacjentek.

Dr Dariusz Godlewski z Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu uważa, że powodem może być również złe zarządzanie programem. Jego zdaniem trzeba się zastanowić, dlaczego na zaproszenie w Holandii odpowiada 90 proc. kobiet, a w Polsce tylko co druga?

Z oficjalnych danych Centralnego Ośrodka Koordynującego Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy wynika, że w 2010 r. na bezpłatne badania mammograficzne zgłosiło się 40 proc. uprawnionych pań. Najwięcej w Lubuskiem, Zachodniopomorskiem i Warmińsko-Mazurskiem.

W realizacji programu przesiewowych badań mammograficznych nieźle wypada też region opolski. W pierwszym półroczu 2011 r. w sumie skorzystało z nich ponad 22 tys. kobiet z terenu tego województwa. Wielkopolska plasuje się pośrodku, porównywalnie z Dolnym Śląskiem. Najgorzej jest na Mazowszu - tu zaproszenie na mammografię przyjęło tylko 33 proc. kobiet.

Zdaniem prof. Romualda Dębskiego z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, zbyt mała zgłaszalność kobiet na przesiewowe badania mammograficzne jest główną przyczyną mniejszej skuteczności leczenia raka piersi w Polsce. Statystyki wskazują, że w USA oraz wielu krajach Europy Zachodniej odsetek zgonów z powodu tego nowotworu wynosi około 20 proc., natomiast w Polsce jest on dwukrotnie wyższy - około 40 proc.

Według badań Krajowego Rejestru Nowotworów z 2009 r. na raka piersi zachorowało 1,5 tys. kobiet w Wielkopolsce. Pół tysiąca z nich zmarło. To dało województwu drugie miejsce (po kujawsko-pomorskim) pod względem zachorowań na raka piersi i drugie miejsce pod względem liczby zgonów (razem ze Śląskiem). 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum