Wielkopolska: jest dochodzenie w sprawie zakażeń WZW typu A

Autor: poznan.wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 21 kwietnia 2017 18:45

Prokuratura wszczęła dochodzenie w sprawie zakażeń wirusowym zapaleniem wątroby typu A (WZW A) w Ostrowie Wielkopolskim. Sanepid uspokaja: - Żadnej epidemii nie ma.

Wielkopolska: jest dochodzenie w sprawie zakażeń WZW typu A
FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Marcin Meler, rzecznik ostrowskiej prokuratury potwierdza w rozmowie z Gazetą Wyborczą, że - po serii tekstów - śledczy wszczęli dochodzenie w sprawie zakażeń wirusem żółtaczki typu A w Ostrowie Wielkopolskim.

Od początku lutego do piątku 21 kwietnia na terenie powiatu ostrowskiego potwierdzono 16 przypadków zachorowań na WZW A. Na żółtaczkę zapadało 7 kobiet i 9 mężczyzn w wieku od 17 do 57 lat. Ich stan nie zagraża życiu.

Do tej pory nie zidentyfikowano ogniska zakażeń. - Nie wiemy, gdzie i dlaczego wirus się rozprzestrzenił - mówi Małgorzata Jezierska, rzecznik ostrowskiego Sanepidu.

Prokuratura podkreśla, że śledztwo jest prowadzone w sprawie "zagrożenia epidemiologicznego, a nie przeciwko np. osobom, czy placówce, która miałaby rzekomo odpowiadać za zakażenia" - potwierdza Marcin Meler.

Tymczasem Sanepid uspokaja: – Nie ma mowy o epidemii. Stan epidemii ogłasza wojewoda w nadzwyczajnych sytuacjach, a ta sprawa dotyczy niewielkiej liczby zachorowań, czyli kilkunastu przypadków, które wystąpiły na ograniczonym obszarze - tłumaczy Małgorzata Jezierska.

Więcej: poznan.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum