PAP/Rynek Zdrowia | 12-10-2020 18:38

Wielkopolska: do zakażonych jeżdżą głównie karetki systemowe, bo covidowych jest tylko 10

10 karetek covidowych do obsługi pacjentów z koronawirusem jeździ obecnie w Wielkopolsce. Ratownicy przyznają, że pacjentów z koronawirusem lub z objawami zakażenia wożą głównie karetki systemowe.

FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Według informacji służb wojewody wielkopolskiego obecnie do dyspozycji pacjentów w regionie jest 121 karetek Państwowego Ratownictwa Medycznego: 88 karetek podstawowych i 33 specjalistyczne. W związku z pandemią w Wielkopolsce do obsługi pacjentów z koronawirusem lub z objawami zakażenia przeznaczono 10 karetek covidowych.

Rzecznik Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu Robert Judek powiedział PAP w poniedziałek, że obecnie do pacjentów z koronawirusem w dużej mierze jeżdżą karetki systemowe. Dotąd na aglomerację poznańską przypadała jedna karetka covidowa.

Od początku października do minionej niedzieli systemowe karetki WSPR udzielały świadczeń zdrowotnych oraz transportowały 105 pacjentów zakażonych lub podejrzanych o zakażenie koronawirusem.

Judek powiedział, że w przypadku WSPR czas realizacji zleceń znacząco się wydłużył w porównaniu z sytuacją sprzed pandemii. Obecnie wynosi on do 4 godzin z uwzględnieniem dekontaminacji ambulansu.

- Czas obsługi poszczególnych zdarzeń rzeczywiście się wydłużył. W przypadku pacjentów u których występują objawy mogące świadczyć o zakażeniu koronawirusem czas zabiera chociażby sama konieczność zastosowania środków ochrony osobistej. Trzeba ustalić, czy są miejsca w szpitalnych izolatoriach, czy szpital jest w stanie przyjąć pacjenta. Do tego dochodzą bardzo częste informacje o wyłączeniu oddziałów z powodu zakażenia lub braku miejsc - wyjaśnił.

Robert Judek przyznał, że aktualnie ratownicy medyczni często są traktowani przez pacjentów jako zamiennik podstawowej opieki zdrowotnej.

- Ratownictwo medyczne przejęło dużo obowiązków POZ i opieki specjalistycznej. Dostępność do świadczeń medycznych jest mocno ograniczona i my, jako zespoły ratownictwa medycznego, to odczuwamy. Często jesteśmy dysponowani do pacjentów, którzy nie mogąc się dodzwonić gdzie indziej, dzwonią po ratowników - powiedział.

WSPR dysponuje 23 zespołami podstawowymi i trzema zespołami specjalistycznymi.

Rafał Pogrzebny (PAP)