Wielkopolska: bedą leczyć uzależnionych pensjonariuszy DPS-ów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 czerwca 2009 14:42

Dom Pomocy Społecznej w Pleszewie jako pierwszy w kraju będzie prowadził specjalnie zorganizowaną terapię odwykową dla swoich pensjonariuszy.

- Chodzi nam o stworzenie takiego oddziału, w którym będzie realizowany odrębny program terapeutyczny - mówi dyrektor Domu Pomocy Społecznej, Grzegorz Grygiel.

Przedsięwzięcie ma ruszyć w 2010 roku. Środki na jego finansowanie mają pochodzić od urzędu marszałkowskiego i wojewody. Koszty uruchomienia oddziału szacowane są na ok. 1,5 mln zł. - To dobry pomysł, tym bardziej, że część pensjonariuszy boryka się z tymi problemami. Z drugiej strony, będzie to dodatkowe źródło finansowania również działalności bieżącej DPS - mówiła w piątek (6 czerwca) minister Jolanta Fedak w Pleszewie.

DPS w Pleszewie uruchomił jedną z pierwszych praktyk pielęgniarskich dla opieki nad pensjonariuszami. Minister Fedak przypomniała, że kilka miesięcy temu wystąpiła z prośbą do wszystkich starostów, aby kontraktowali dla DPS-ów usługi w NFZ i aby zachęcali średni personel medyczny do zakładania takich praktyk. W pleszewskim DPS utworzono praktykę pielęgniarską już w kwietniu - przypomniała minister.

Dla takich inicjatyw, jak dostosowywanie DPS-ów do wyższych standardów, zarezerwowane są pewne środki w budżecie, ale w tym roku nie są one za duże. Minister obiecała, że dobre wnioski będą przez nią popierane.

Według dyrektora placówki, problem pensjonariuszy uzależnionych od alkoholu nie jest problemem tylko DPS w Pleszewie. - Problem dotyka obecnie nawet od 10 do 20 proc. mieszkańców DPS-ów w kraju i nadal nie jest rozwiązany – dodaje dyrektor Grygiel.

Z uczestnictwa w programie korzystać będą pensjonariusze z całego regionu. - Planujemy stworzenie specjalnie wyposażonego oddziału dla 30 osób, z pomieszczeniami socjalnymi i terapeutycznymi. Opiekować się nimi będą osoby specjalnie przeszkolone przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych - nadmienia Grygiel.

Nadzór merytoryczny nad oddziałem będą pełnić ośrodki zewnętrzne, zajmujące się terapią uzależnień.

Fedak powiedziała, że dostosowywanie Domów Opieki Społecznej do standardów unijnych trwa kilka lat i powinno się już zakończyć. - Jest jeszcze wiele domów, które nie osiągnęły takich standardów (...), ale resort nie zamierza przedłużyć daty wejścia w życie nowych przepisów o standardach DPS-ów – podsumowała minister.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum