Wielka Brytania: zapomniane choroby znów atakują

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 01 marca 2019 18:38

Szkarlatyna, krztusiec i dna moczanowa wydawały się być chorobami z przeszłości, ale niespodziewanie zaczęły ponownie pojawiać się w Wielkiej Brytanii.

Wielka Brytania: zapomniane choroby znów atakują
Wielka Brytania: zapomniane choroby znów atakują. Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

Analiza danych zebranych przez brytyjskie National Health Service (NHS) ujawniła 52-procentowy wzrost głównych "chorób wiktoriańskich" od sezonu 2010/11 roku. Te choroby są uważane za pochodzące z minionej epoki, nim wprowadzono programy powszechnych szczepień ochronnych. Okazuje się jednak, że sytuacja nie jest w pełni opanowana.

Przypadki szkarlatyny wzrosły gwałtownie w ciągu ostatniej dekady o 208 proc. Krztusiec został niemal całkowicie wypleniony z Wielkiej Brytanii w latach 50. ubiegłego wieku dzięki programom szczepień ochronnych, ale liczba hospitalizacji z powodu tej choroby wzrosła ostatnio o 59 proc. W przypadku dny moczanowej odnotowano 38-procentowy wzrost z 4935 przypadków w sezonie 2010/11 do 6824 w 2017/18.

Choroby wiktoriańskie szaleją dzisiaj w Wielkiej Brytanii - przyznał Jonathan Ashworth, sekretarz ds. zdrowia i opieki społecznej z NHS. Dodał, że społeczeństwo jest w coraz gorszej kondycji, co oznacza, że umierają coraz młodsi. Wskazał, że po raz drugi z rzędu wskaźniki umieralności niemowląt uległy pogorszeniu, co oznacza, że najsłabsze dzieci mają mniejszą szansę na przeżycie niż w Europie Zachodniej.

Czytaj: rmf24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum