Wielka Brytania: w Londynie nie ma czym oddychać

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 czerwca 2010 12:09

Poziom zanieczyszczenia powietrza w londyńskim City należy do najwyższych w UE.

Od początku roku niebezpieczne stężenie zanieczyszczeń odnotowano tam w powietrzu w ciągu 36 dni – pisze dziennik „Guardian”.

Regulacje UE zezwalają na maksimum 35 dni tzw. złego powietrza w roku. Przekroczenie rocznego limitu w okresie niespełna sześciu miesięcy naraża Wielką Brytanię na wysokie grzywny i jest dla rządu Davida Camerona powodem głębokiej konsternacji, tym większej, że ledwie trzy tygodnie temu otrzymał od Komisji Europejskiej drugie i ostateczne ostrzeżenie w tej sprawie.

Wiele innych miejsc centralnego Londynu bliskich jest przekroczenia dopuszczalnego progu zanieczyszczeń. Nastąpi to zapewne w najbliższych tygodniach.

„Rząd (brytyjski) zwrócił się do KE o dodatkowy czas do 2011 roku na spełnienie norm dziennego stężenia szkodliwych substancji w powietrzu (...) ale nie ma pewności, czy go dostanie, ponieważ lekceważył unijne prawa o jakości powietrza od 2005 roku, a odpowiedzialny za środowisko komisarz Janez Potocznik sądzi, że Londyn zrobił niewiele dla zaradzenia temu problemowi” – napisał „Guardian”.

Liberalna europosłanka reprezentująca Londyn Sarah Ludford sądzi, iż ok. 1000 mieszkańców brytyjskiej metropolii każdego roku przedwcześnie umiera z powodu skażenia powietrza. Według raportu przygotowanego dla burmistrza Londynu Borisa Johnsona jest to nawet 4,3 tys. osób rocznie. W skali całego kraju liczba jest kilka razy wyższa.

Zła jakość powietrza uważana jest za jeden z najważniejszych problemów zdrowia publicznego w Wielkiej Brytanii.

Jenny Bates z grupy „Friends of the Earth” sądzi, że Johnson powinien wycofać się z planów, które zwiększą zanieczyszczenie powietrza, takich jak zwiększenie ruchu lotniczego na London City Airport o 50 proc. Bates postuluje też rozciągnięcie na zachodni Londyn strefy obowiązywania płatnego wjazdu.

Rzecznik burmistrza Johnsona wskazał na inicjatywy władz miejskich zmierzające do ograniczenia zanieczyszczeń: instalowanie przy ruchliwych ulicach pochłaniaczy kurzu, nakaz wycofywania starych taksówek, wprowadzanie autobusów wyposażonych w silniki hybrydowe, recykling itp.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum