Wielka Brytania: rząd szuka masek ochronnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 kwietnia 2009 16:50

Maseczki miałyby w pierwszej kolejności zostać rozdane pracownikom służby zdrowia, którzy mogą wejść w kontakt z nosicielami wirusa H1N1 świńskiej grypy.

Wielka Brytania szuka wszelakich możliwości przeciwdziałania zainfekowania się wirusem świńskiej grypy.

W najbliższych dniach ministerstwo zdrowia rozprowadzi ulotki informacyjne wśród ludności. Resort radzi m.in. zasłanianie nosa przy kichaniu, pozostanie w czasie choroby w domu i telefoniczny kontakt z lekarzem. Inny plan przewiduje uruchomienie alarmowej czerwonej linii telefonicznej, z której można korzystać zarówno w nagłych sytuacjach jak i dla zasięgnięcia rady.

O stanie gotowości służby zdrowia do walki z masową epidemią premier Gordon Brown zostanie poinformowany w środę przez ministra zdrowia Alana Johnsona i naczelnego lekarza krajowego na Anglię Liama Donaldsona. Według czarnych prognoz wirusem H1N1 może zarazić się do 40 proc. ludności Wysp.

Brown oświadczył wcześniej, że rząd przygotowywał się na taki scenariusz od wielu lat. Konserwatyści wypominają rządowi, że jeśli chodzi o maseczki ochronne winien był zapewnić zaopatrzenie kilka lat temu oraz, że planowana czerwona linia zostanie uruchomiona dopiero na jesieni.

Spora liczba Brytyjczyków zaopatruje się w Tamiflu i Relenzę na prywatne recepty, po to, by mieć w domowej apteczce lek na wszelki wypadek. Takie podejście jest krytykowane przez lekarzy publicznej służby zdrowia, którzy wypisują recepty tylko chorym. Zachodzą obawy, że wykupywanie leków na recepty prywatne spowoduje brak leków, gdy będą rzeczywiście potrzebne.

Agencja podróży Thomas Cook zawiesiła loty do Meksyku na 7 dni i sprowadza turystów z tego kraju. Meksyk, zwłaszcza kurort Cancun jest popularnym miejscem, w którym Brytyjczycy biorą śluby i dokąd wybierają się w podróż poślubną.

Pierwszych dwoje Brytyjczyków, u których stwierdzono wirusa świńskiej grypy, to para Szkotów spędzających w Meksyku miodowy miesiąc. Pod obserwacją szkockich lekarzy są obecnie 23 osoby, które weszły z nimi w kontakt. Kilka osób z objawami grypy jest w szpitalach w Anglii i Walii.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum