Wielka Brytania: pierwszy noworodek leczony ksenonem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 kwietnia 2010 09:05

Riley Joyce jest pierwszym na świecie noworodkiem, którego mózg ochroniono przed uszkodzeniem dzięki podaniu gazu - ksenonu.

Serwis BBC News/Health poinformował, że Riley przyszedł na świat w Royal United Hospital w Bath dzięki wykonanemu ze wskazań nagłych cięciu cesarskiemu - nie oddychał, a jego serce nie biło. Prawdopodobieństwo trwałego uszkodzenia mózgu chłopca wynosiło 50 proc.

Zadecydowano natychmiast o przeniesieniu dziecka do St Michael's Hospital w Bristolu, gdzie zastosowano eksperymentalne leczenie ksenonem opracowane przez Marianne Thoreson z miejscowego szpitala i doktora Johna Dingleya ze Swansea University's School of Medicine. Po tygodniu dziecko było przytomne, patrzyło na twarz swojej matki i zaczęło ssać.

Ksenon jest gazem szlachetnym – w normalnych warunkach nie tworzy związków chemicznych. Jest niepalny, nietoksyczny, nie ma barwy, smaku ani zapachu. Jednak, co odkryto w roku 1951, ma działanie biologiczne – może być stosowany do znieczulania pacjentów, choć ze względu na cenę był niezwykle rzadko stosowany.

Uważa się, że działanie przeciwbólowe i znieczulające ksenonu zależy od wpływu na występujące w komórkach nerwowych receptory GABA. Jak się okazuje, działanie na ten sam receptor może też powstrzymywać obumieranie komórek nerwowych. Wcześniejsze prace dowiodły, że ksenon skutecznie chroni uszkodzone komórki nerwowe przed obumarciem podczas zaburzeń dopływu krwi i urazów.

Dr Dingley już w roku 1998 próbował zmniejszyć uszkodzenie mózgu, ochładzając dzieci. Jednak nie dawało to zadowalających wyników. Znacznie lepszym rozwiązaniem okazała się, zastosowana w przypadku Rileya, maszyna podająca ksenon. Jest bardzo ekonomiczna, zużywa mniej niż 200 mililitrów gazu na godzinę. Zanim metodę można będzie stosować na szerszą skalę, potrzebne są badania kliniczne na grupie kilkunastu dzieci.

Co roku w Wielkiej Brytanii ponad 1000 dzieci, zdrowych i urodzonych o czasie, doznaje uszkodzenia mózgu podczas porodu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum