Wielka Brytania: pasożytem w alergię

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 października 2009 17:36

Z badań przeprowadzonych w Wietnamie wynika, że tęgoryjec dwunastnicy może się przyczynić się do opracowania nowych leków na alergie i astmę. Informuje o tym na swojej stronie internetowej Uniwersytet w Nottingham.

Wielka Brytania: pasożytem w alergię
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Gdy naukowcy wytępili pasożyty z przewodu pokarmowego wietnamskich dzieci okazało się, że wystąpiła u nich alergia na roztocze. W krajach rozwiniętych problem pasożytów układu pokarmowego został prawie całkowicie wyeliminowany. Jednak w Wietnamie zakażenia tęgoryjcem dwunastnicy i innymi pasożytami są bardzo częste - na obszarach wiejskich dotykają nawet dwojga na troje dzieci. Jednocześnie bardzo mało osób cierpi na alergie i astmę.

Zdaniem ekspertów, przez miliony lat koewolucji pasożyty nauczyły się tłumić odpowiedź immunologiczną i zapewniać sobie dłuższy pobyt w organizmie gospodarza. Usunięcie takiego „stałego gościa” powoduje naruszenie równowagi immunologicznej, czego rezultatem może być rozwój alergii, a nawet astmy

W badaniach brytyjskich i wietnamskich naukowców wzięło udział 1500 dzieci w wieku od 6 do 17 lat. U tych, którym podano leki przeciwpasożytnicze zaobserwowano znacznie zwiększone ryzyko rozwoju alergii na roztocza kurzu domowego.

Naukowcy mają nadzieję, że ich badania przyczynią się do opracowania leków, które działałyby podobnie jak pasożyty, hamując reakcję organizmu na alergeny.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze