Wielka Brytania: nowa procedura kontrolna zmniejszy liczbę błędów lekarskich?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 lutego 2010 13:44

Przyczyną kroków podjętych przez brytyjską publiczną ochronę zdrowia, jest rosnąca liczba błędów w sztuce lekarskiej, zwłaszcza na stole operacyjnym.

Procedura podobna jest do tej, którą stosują piloci przygotowujący się do startu samolotu. Chodzi o dopilnowanie, by operacja była wykonana na właściwym pacjencie, na właściwą dolegliwość i nie prowadziła do powikłań, których można uniknąć.

Przed przystąpieniem do operacji, gdy pacjent jest już uśpiony, lekarze i pielęgniarki sprawdzają punkt po punkcie specjalną listę kontrolną, potwierdzając jego tożsamość, diagnozę choroby i przebytą terapię. W ten sposób upewniają się, że procedura jest przez wszystkich należycie zrozumiana.

Z danych agencji reprezentującej interesy pacjentów w szpitalach NHS National Patient Safety Agency wynika, że w 2007 roku w szpitalach NHS doliczono się 129 tys. błędów chirurgicznych, których wynikiem była śmierć 271 pacjentów i poważny uszczerbek na zdrowiu ponad 1 tys.

Pilotażowy program Światowej Organizacji Zdrowia, która opracowała listę kontrolną, wprowadzony w ośmiu szpitalach w różnych państwach świata wykazał, że procedura kontrolna zmniejsza ryzyko poważnych powikłań pooperacyjnych i przypadków śmiertelnych o ponad 1/3.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum