Wielka Brytania: najmłodszy dawca narządów miał 100 minut

Autor: TVP Info/Rynek Zdrowia • • 23 kwietnia 2015 16:20

Najmłodszy dawca na świecie, którego narządy zostały wykorzystane do przeszczepień, przeżył zaledwie 100 minut. Od maleńkiego chłopca pobrano nerki i zastawki serca do transplantacji.

Wielka Brytania: najmłodszy dawca narządów miał 100 minut

Sprawę opisali dziennikarze Daily Mail, a za tą gazetą podchwyciły inne brytyjskie media.Wszystko zaczęło się ponad roku temu, kiedy ciężarna Jess Evans dowiedziała się, że jedno z jej nienarodzonych dzieci nie rozwija się prawidłowo i może umrzeć wkrótce po porodzie.

Wspólnie z ojcem dziecka zdecydowała, że dziecko się urodzi, a po jego śmierci jego narządy zostaną oddane do przeszczepu.

Dwa pierwsze szpitale, do których zwrócili się rodzice, nie były zainteresowane otrzymaniem organów Teddy’ego. Dopiero placówka w Leeds wyraziła taką chęć. Gdy nadszedł dzień porodu, w sali oprócz pielęgniarek i położnych był zespół transplantologów. Kiedy na świat przyszedł Teddy i jego brat Noah, ojciec dzieci natychmiast chwycił za kamerę i nagrał matkę trzymającą bliźnięta.

Teddy zmarł po 100 minutach od narodzin. Jego ciałko zawinięto w koc i przeniesiono do sali operacyjnej. Lekarze pobrali od Teddy’ego nerki i zastawki z serca.

Nigdy wcześniej nie przeprowadzono pobrania od tak młodego pacjenta. Po sześciu godzinach od narodzin chłopca jego narządy były już w szpitalu w Leeds. Gdy lekarze uznali, że operacja może się powieść, chirurg Niaz Ahmad rozpoczął przeszczepianie nerek jednemu z pacjentów. Trwała ona kilka godzin i zakończyła się sukcesem.

Więcej: www.tvp.info

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum