×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wielka Brytania: metalowe protezy stawu biodrowego wymagają ciągłych kontroli

Autor: PAP-Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia03 marca 2012 20:23

Brytyjska agencja rządowa zajmująca się lekami i wyrobami medycznymi - Medicines and Healthcare products Regulatory Agency (MHRA) - zaleca przeprowadzanie corocznych, dożywotnich badań kontrolnych u pacjentów, którym zostały wszczepione protezy stawu biodrowego wykonane w całości z metalu.

Wielka Brytania: metalowe protezy stawu biodrowego wymagają ciągłych kontroli
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zalecenie jest odpowiedzią na wspólne dochodzenie podjęte przez BBC oraz pismo British Medical Journal. Media te nagłośniły znane od dawna problemy z metalowymi protezami - mimo, że nie były one tajemnicą, nie podjęto wcześniej działań, które ograniczyłyby ich stosowanie - informuje PAP Nauka w Polsce.

W przypadku protez, których zarówno główka, jak i panewka wykonane są z metalu (twardy stop zawierający kobalt i chrom), szczególnie często dochodzi do ich uszkodzenia na skutek ścierania, a małe fragmenty metalu przedostające się do tkanek powodują komplikacje. Choć wiadomo o tym od dziesięcioleci, pacjentów nie informowano o ryzyku tego rodzaju powikłań.

Według MHRA, spośród 65 tys. brytyjskich pacjentów z całkowicie metalowymi protezami stawów biodrowych około 49 tys. należy do grupy podwyższonego ryzyka. Jeśli pojawiają się niepokojące objawy, powinny być u nich przeprowadzane badania poziomu jonów metali we krwi oraz badania metodą rezonansu magnetycznego, zwłaszcza, jeśli pojawiają się niepokojące objawy. Wcześniej zalecano tylko badania co pięć lat.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze