Wielka Brytania: liczba zgonów na COVID-19 przekroczyła 40 tys.; to najwięcej w Europie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 czerwca 2020 20:40

Liczba ofiar śmiertelnych pandemii koronawirusa w Wielkiej Brytanii przekroczyła 40 tysięcy. Brytyjskie ministerstwo zdrowia poinformowało w piątek (5 czerwca) o 357 zgonach w ciągu ostatniej doby, co oznacza, że w kraju na COVID-19 zmarło w sumie 40 261 osób.

Wielka Brytania: liczba zgonów na COVID-19 przekroczyła 40 tys.; to najwięcej w Europie
Wielka Brytania jest drugim krajem na świecie, a pierwszym w Europie, w którym liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 przekroczyła 40 tys. Fot. Chris Sampson/Flickr (CC BY 2.0)

Piątkowy raport ministerstwa oznacza znaczny wzrost przypadków śmiertelnych w porównaniu z dniem poprzednim, bowiem w czwartek informowano o 176 zgonach. W środę bilans mówił o 359 zmarłych.

Wielka Brytania jest drugim krajem na świecie, a pierwszym w Europie, w którym liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 przekroczyła 40 tys. Więcej zgonów zarejestrowano tylko w USA (ponad 108 tys.).

Według kilku źródeł rzeczywisty bilans pandemii w Wielkiej Brytanii może być jednak wyższy. Z informacji brytyjskiego urzędu statystycznego ONS, który uwzględnia dane z aktów zgonów, wynika, że w środę liczba ofiar przekroczyła 50 tys. Natomiast wtorkowa analiza dziennika "Financial Times" wykazała, że od początku pandemii w kraju zmarło ponad 62 tys. więcej osób niż w analogicznym okresie w poprzednich latach.

W piątek brytyjscy naukowcy ogłosili wstrzymanie prac nad stosowaniem hydroksychlorochiny w leczeniu COVID-19. Stwierdzili bowiem, że lek ten jest bezużyteczny w przypadku tej choroby, wywołanej wirusem SARS-CoV-2. Według wyników badań stosowanie hydroksychlorochiny nie przyczynia się do mniejszej liczby zgonów po 28 dniach ani nie skraca pobytu chorego w szpitalu.

- To nie jest leczenie COVID-19. To nie działa - powiedział profesor Martin Landray z Uniwersytetu Oxfordzkiego. - W przypadku tej choroby nasze wyniki powinny zmienić praktykę medyczną na całym świecie. Możemy teraz przestać używać niepotrzebnego leku".

W środę wznowienie prac nad możliwością regularnego stosowania tego lekarstwa w leczeniu COVID-19 zapowiedziała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Z kolei kilkanaście dni temu do przyjmowania hydroksychlorochiny, czyli hydroksylowej pochodnej chlorochiny, przyznał się prezydent USA Donald Trump.

Peter Horby Uniwersytetu Oxfordzkiego zdradził, że brytyjscy naukowcy poinformowali już WHO o swojej decyzji wstrzymaniu badań nad hydroksychlorochiną. - Dziś rano zadzwoniono do WHO, aby poinformować ich o wynikach. Powiedzieli, że zwołają komitet, aby ponownie przyjrzeć się tej sprawie - powiedział.

W czwartek brytyjski minister transportu Grant Shapps zapowiedział, że od 15 czerwca w Anglii obowiązywać będzie nakaz noszenia masek ochronnych w środkach transportu publicznego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum