Wielka Brytania: koniec automatów z papierosami

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 listopada 2009 15:36

Izba Lordów 10 listopada odrzuciła poprawkę do nowej ustawy o ochronie zdrowia zakładającą, iż sprzedaż papierosów z automatów byłaby nadal możliwa, choć ściślej regulowana. To oznacza, że z terenu Wielkiej Brytanii znikną wszystkie automaty do sprzedaży papierosów.

Poprawkę, która została odrzucona stosunkiem głosów 172:82, zgłosił minister zdrowia w gabinecie cieni Lord Frederic Curzon. Opowiadał się on tylko za zaostrzeniem regulacji tego typu sprzedaży. Jego zdaniem należałoby najpierw przetestować nową technologię zdalnego sterowania (sprzedawca mógłby uniemożliwić niepełnoletnim sprzedaż papierosów blokując automat) lub wprowadzić żetony.

Dopiero gdyby działania te okazały się niewystarczające, w jego opinii, należałoby wprowadzić zakaz.

Według Curzona jednym ze skutków wyeliminowania automatów będzie utrata 650 stanowisk pracy w firmach produkujących automaty. Niektórzy członkowie Izby Lordów ubolewali też, że producenci automatów zostali „kozłem ofiarnym” społecznego problemu, jakim jest palenie wśród nastolatków.

Pojawiły się też głosy, iż skutkiem usunięcia automatów będzie większy napływ kontrabandy.

Sprzedawcy mają rok na usunięcie automatów. Ustawa wejdzie w życie z  początkiem 2011 r., a od 2013 r. w Wielkiej Brytanii w ogóle nie będzie wolno wystawiać papierosów na widok publiczny i będą one sprzedawane tylko "spod lady".

Wśród państw UE zakaz wystawiania papierosów w widocznym miejscu na półkach sklepowych wprowadziła tylko Irlandia.

Brytyjski Związek Lekarzy, popierający zniesienie automatów, ocenia, iż mimo zakazu palenia w miejscach publicznych około 25 proc. dorosłych mieszkańców Wysp nadal pali.

Nowa ustawa o ochronie zdrowia wejdzie w życie w Anglii, Walii i Irlandii Płn. Szkocja reguluje zagadnienia ochrony zdrowia samodzielnie, ale i parlament w Edynburgu chce wprowadzić identyczne zakazy na mocy odrębnej ustawy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum