Wielka Brytania: do 2020 r. liczba palaczy zmniejszy się o 50 proc.?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 lutego 2010 12:57

Brytyjski rząd ogłosił plan, którego celem jest zmniejszenie w Anglii o połowę liczby osób palących w ciągu najbliższych dziesięciu lat.

Strategia rządu Wielkiej Brytanii przewiduje, że do 2020 roku liczba palaczy spadnie z obecnych 21 proc. do 10 proc.

Aby osiągnąć cel, rząd proponuje m.in. zakaz sprzedawania papierosów z automatów, za przykładem Szkocji, gdzie wprowadzono go w zeszłym roku. Władze chcą też powstrzymywać młodzież przed rozpoczynaniem palenia, na przykład poprzez walkę z tanimi przemycanymi z zagranicy papierosami. Zapowiadany jest też przegląd przepisów dotyczących palenia i ewentualne rozszerzenie zakazu palenia w miejscach publicznych na takie miejsca, jak wejścia do budynków.

Minister zdrowia Andy Burnham zapowiedział, że rząd, który poszedł już tak daleko w działaniach na rzecz ograniczenia palenia, pójdzie jeszcze dalej, by ocalić więcej ludzkich istnień. Według władz, każdego roku nałóg jest przyczyną 80 tys. zgonów.

Lobbująca na rzecz interesów palaczy grupa Forest skrytykowała rządowy projekt za to, że jej zdaniem ogranicza on swobodę ludzi w wyborze stylu życia. Grupa wskazuje, że zakaz palenia wprowadzony w zamkniętych obiektach publicznych silnie zaszkodził lokalnym pubom. Szef Forest Simon Clark zarzucił też władzom, że prowadzą kampanię denormalizacji wobec palaczy, tworząc bardzo nietolerancyjne i podzielone społeczeństwo.

Zakaz palenia w zamkniętych miejscach publicznych został wprowadzony najpierw w Anglii w 2007 roku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum