Wielka Brytania: coraz mniej kobiet umiera na raka jajnika

Autor: PAP-Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 26 listopada 2012 16:50

Dzięki wczesnemu wykrywaniu i leczeniu raka jajnika coraz mniej brytyjskich kobiet umiera z tego powodu - informuje serwis BBC News/Health.

Wielka Brytania: coraz mniej kobiet umiera na raka jajnika
Jak wynika z najnowszych badań, w ciągu dziesięciu lat liczba zgonów spowodowanych przez raka jajnika spadła w Anglii o jedną piątą. O ile w roku 2001 nowotwór ten zabijał rocznie 11 kobiet na każde 100 000, to obecnie liczba ta spadła do 9.

Szybsza diagnoza i lepsze leczenie pozwalają dłużej żyć z nowotworem - pięć lat od momentu rozpoznania przeżywa 44 proc. kobiet (w roku 2001 było to 33 proc.). Specjaliści przypuszczają, że także powszechne stosowanie środków antykoncepcyjnych mogło mieć efekt ochronny.

Nadal jednak na raka jajnika zapada rocznie około 7 000 Brytyjek - co czyni ten nowotwór piątym co do częstości występowania nowotworem. Trudno go wykryć, co sprawia, że często jest wykrywany w późnym, trudnym do wyleczenia stadium. Szczególnie zagrożone są starsze kobiety - jak wynika z raportu National Cancer Intelligence Network, spośród kobiet w wieku 15-39 lat z rozpoznanym rakiem jajnika, co najmniej 5 lat przeżywa aż 84 proc., natomiast po 85. roku życia - 14 proc.

Więcej: naukawpolsce.pap.pl
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum