Wielka Brytania: chirurdzy rozdzielili bliźniaczki syjamskie zrośnięte głowami

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 września 2011 21:16

Chirurgom z brytyjskiego szpitala po skomplikowanej operacji udało się rozdzielić pochodzące z Sudanu bliźniaczki syjamskie.

Wielka Brytania: chirurdzy rozdzielili bliźniaczki syjamskie zrośnięte głowami
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Rital i Ritag Gaboura, które w przyszłym tygodniu będą obchodziły pierwsze urodziny, były zrośnięte głowami. Jak informuje agencja Reutera, ich rozdzielenie stanowiło dla chirurgów szczególnie duże wyzwanie, ponieważ pomiędzy ich mózgami przepływała znaczna ilość krwi. Według lekarzy Ritag zaopatrywała w krew połowę mózgu siostry.

Reuters zauważa, że bliźniaki syjamskie to bardzo rzadkie przypadki, a tylko 5 proc. z nich jest zrośniętych głowami. Według lekarzy 40 proc. takich dzieci rodzi się martwych lub umiera podczas porodu, a kolejnych 30 proc. umiera w ciągu doby.

Jak poinformowała brytyjska fundacja Facing the World, rozdzielenie zostało przeprowadzone w czterech etapach przez ekipę lekarzy, którzy pracowali za darmo. Dwie operacje odbyły się w maju, kolejna w lipcu, a ostatecznego rozdzielenia dokonano 15 sierpnia.

Bliźniaczki urodziły się we wrześniu 2010 roku w Chartumie, a ich rodzice - oboje lekarze - poprosili fundację o zorganizowanie i sfinansowanie operacji ich rozdzielenia. Rodzina przyleciała do Londynu w kwietniu, kiedy serce Ritag zaczynało słabnąć. Dziewczynki przyjęto do renomowanego szpitala dziecięcego Great Ormond Street.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum