Wielka Brytania: 77 przypadków zakażenia południowoafrykańską odmianą koronawirusa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 stycznia 2021 17:09

Minister zdrowia Wielkiej Brytanii Matt Hancock poinformował w niedzielę (24 stycznia), że w jego kraju wykryto dotychczas 77 przypadków zakażenia południowoafrykańską odmianą koronawirusa. Wyjaśnił, że wszystkie związane są z podróżami do RPA i obecnie są ściśle monitorowane.

Wielka Brytania: 77 przypadków zakażenia południowoafrykańską odmianą koronawirusa
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Hancock dodał, że w Wielkiej Brytanii odkryto także brazylijską mutację koronawirusa, ale takich przypadków jest znacznie mniej, bo tylko 9. Są one także pod szczególną kontrolą.

- W Wielkiej Brytanii jest 77 znanych przypadków wariantu południowoafrykańskiego - powiedział Hancock w telewizji BBC. - Są pod bardzo ścisłą obserwacją. Ulepszyliśmy też śledzenie kontaktów zakażonych osób, tak żeby zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się tego rodzaju wirusa - dodał.

Minister podkreślił, że wszystkie znane przypadki dotyczą osób, które przyjechały z Afryki Południowej lub miały kontakt z kimś, kto stamtąd przybył.

Hancock wyraził także nadzieję, że szkoły, które są zamknięte dla większości uczniów od 5 stycznia w ramach krajowego lockdownu, będą mogły zostać ponownie otwarte na początku kwietnia. Podkreślił jednak, że będzie to zależało od rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju.

- Mam nadzieję, że szkoły zostaną otwarte przed Wielkanocą. Ale ... musimy patrzeć na dane, musimy obserwować wpływ programu szczepień - oświadczył dla telewizji Sky News.

Szef resortu zaznaczył również, że Wielkiej Brytanii nadal daleko do złagodzenia narodowej kwarantanny pomimo dowodów na to, że ograniczenia obniżają wskaźnik zakażeń koronawirusem. - Istnieją pierwsze dowody na to, że lockdown zaczyna zmniejszać liczbę zakażeń. Ale jesteśmy bardzo, bardzo daleko od tego, aby była ona wystarczająco niska, bowiem wskaźnik zakażeń był niewiarygodnie wysoki - powiedział.

W sobotę wieczorem ministerstwo zdrowia informowało o 1348 kolejnych zgonach i 33 552 nowych infekcjach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze