×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wielka Brytania: 5-latki leczone z powodu lęków i depresji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia30 maja 2012 22:00

Nawet pięcioletnie dzieci w Wielkiej Brytanii są leczone z powodu depresji i zaburzeń lękowych - informuje BBC. Coraz częściej są im przepisywane antydepresanty, takie jak fluoksetyna.

Wielka Brytania: 5-latki leczone z powodu lęków i depresji
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Eksperci, na których powołuje się BBC, twierdzą, że maluchy coraz częściej narażone są na stresy. Powodem tego w znacznym stopniu są problemy w rodzinie, szczególnie kłopoty, jakie przeżywają ich rodzice powodowane utratą pracy i bezrobociem, a także trudnościami finansowymi oraz nadużywaniem alkoholu.

Jak mówi Barbara Inkson, dziecięcy psycholog kliniczny w Solent NHS, z jej obserwacji wynika, że liczba dzieci z problemami psychicznymi co roku średnio zwiększa się o 10 proc. Najczęściej odczuwają one zaburzenia emocjonalne, depresje, napady lęku oraz nerwice natręctw (zaburzenia obsesyjno-kompulsywne).

Z badań przeprowadzonych w całej Wielkiej Brytanii wynika, że u co dziesiątego dziecka między 5. a 16. rokiem życia wykrywane są zaburzenia psychiczne. U połowy z nich objawiają się one przed ukończeniem 14 lat.

Sarah Brennan, psycholog organizacji Young Minds, uważa, że należy jak najwcześniej udzielać pomocy dzieciom - zaraz jak tylko pojawiają się u nich zaburzenia psychiczne. W ten sposób można zapobiec ich nasileniu się w późniejszym wieku, gdy leczenie jest znacznie trudniejsze.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze