Wielka Brytania: 4,3 mld dolarów na program szczepień

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 czerwca 2011 18:15

Darczyńcy na konferencji w Londynie obiecali przeznaczyć 4,3 mld USD na światowy program szczepień, wspierany przez współzałożyciela Microsoftu Billa Gatesa - podał brytyjski minister ds. rozwoju międzynarodowego Andrew Mitchell.

Wielka Brytania: 4,3 mld dolarów na program szczepień

- Przekroczyliśmy zamierzony wcześniej cel. Uzyskaliśmy zobowiązania w wysokości 4,3 mld dolarów - powiedział na konferencji prasowej Mitchell. - Uratujemy cztery miliony ludzkich istnień, szczepiąc do 2015 roku, 250 mln dzieci - dodał.

Główni darczyńcy to Wielka Brytania, która obiecała 1,335 mld dolarów, a zaraz po niej Fundacja Billa i Melindy Gates - 1 mld dolarów i Norwegia - 667 mln dolarów.

Konferencję zorganizowała koalicja Globalny Sojusz na rzecz Szczepionek i Szczepień (GAVI), w której skład wchodzą organizacje pozarządowe i partnerstwa publiczno-prywatnego.

Konferencja darczyńców chciała zebrać 3,7 mld dolarów na program szczepień w latach 2011-2015 w krajach, które nie mogą pozwolić sobie na kupowanie szczepionek po cenach, jakie płaci się na Zachodzie.

Szczepienia dzieci przeciwko pneumokokom, bakterii Haemophilus influenzae typ b, przeciwko dyfterytowi, krztuścowi (koklusz), tężcowi, odrze oraz rotawirusom należą do szczepień rutynowych w krajach bogatszych, ale wielu krajów biednych nie stać na nie.

GAVI podaje, że w ubiegłym dziesięcioleciu dzięki programom szczepień pomogła uratować życie ponad 5 mln dzieci.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum