Wiele laboratoriów poza systemem. Tysiące niepoliczonych zakażonych?

Autor: wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 26 listopada 2020 11:12

Nowy system monitorowania epidemii ogranicza dostęp do części danych dotąd jawnych. Dodatkowo, uwzględniając istnienie czarnego rynku testów antygenowych, może to doprowadzić do tego, że z systemu znikną tysiące zakażeń - informuje Gazeta Wyborcza.

Wiele laboratoriów poza systemem. Tysiące niepoliczonych zakażonych?
FOT. Łukasiewicz - PORT

Sanepidy przestały udostępniać na swoich stronach internetowych dane na temat zakażeń koronawirusem. Będą one teraz dostępne tylko na stronie rządowej. I nie da się już sprawdzić, czy ministerstwo nie myli się w obliczeniach.

Nowy system informatyczny, za pomocą którego ministerstwo będzie teraz podawało dane na temat zakażeń koronawirusem, wykorzystuje dane przede wszystkim z systemu EWP. Do tego systemu dane wprowadzają laboratoria bez pośrednictwa sanepidów. Tutaj wprowadzane są wyniki testów zlecanych przez lekarzy, szpitale, sanepidy, wyniki testów antygenowych realizowanych w szpitalach i testy komercyjne, ale tylko wtedy, kiedy przynoszą wyniki negatywne.

Problem z tym systemem jest m.in. taki, że wiele jednostek, które wykonują testy, nie ma wciąż do niego dostępu. To nie tylko laboratoria komercyjne, ale też szpitale czy lekarze.

- W trzy tygodnie od uruchomienia nowego sposobu raportowania do EWP ciągle nie mamy dostępu do systemu dla wszystkich naszych laboratoriów - mówi Tomasz Anyszek, pełnomocnik zarządu Diagnostyki, która zarządza ok. 180 laboratoriami w skali całego kraju i wykonuje tysiące badań w kierunku koronawirusa.

Diagności potwierdzają, że liczba zleceń na badania z sektora publicznego, które teraz dostają, jest znacznie niższa niż na wcześniejszych etapach epidemii. Dlatego spada liczba osób objętych kwarantanną, a jednocześnie rośnie liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa i łączna liczba zgonów w skali całego kraju. Chorzy są poza systemem. Trafiają do niego dopiero, kiedy ich stan pogorszy się na tyle, że bez pomocy lekarza mogą umrzeć.

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum