Większość lekarzy nie chce się szczepić przeciw A/H1N1

Autor: konsylium24.pl, KR/Rynek Zdrowia • • 23 listopada 2009 15:32

Z sondażu przeprowadzonego przez portal konsylium24.pl wynika, że 66 proc. z nich nie chciałoby zaszczepić się przeciwko grypie A/H1N1.

Większość lekarzy nie chce się szczepić przeciw A/H1N1
Szewc bez butów chodzi?

W ankiecie przeprowadzonej przez portal między 15 a 21 listopada uczestniczyło 1049 lekarzy. Na pytanie „Czy zaszczepiłbyś siebie przeciwko grypie A/H1N1?” 30 proc. lekarzy odpowiedziało, że zdecydowanie nie zamierza się szczepić.

36 proc. zadeklarowało, że raczej się nie zaszczepi, a 17 proc. że raczej się zaszczepi. 6 proc. lekarzy nie miało w tym temacie zdania. Z sondażu wynika więc, że gdyby Ministerstwo Zdrowia zakupiło szczepionkę przeciw grypie typu A/H1N1, ponad połowa lekarzy prawdopodobnie nie skorzystałaby z niej.

Prof. Leszek Szenborn, szef Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Akademii Medycznej we Wrocławiu jest zdania, że szczepienia przeciwko grypie mają duże znaczenie, szczególnie w przypadku personelu medycznego.

– Powinien to jednak być akt świadomy, a nie w żaden sposób przymusowy. Pracownik medyczny nie szczepi się dla siebie, ale głównie dla innych – podkreśla w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl prof. Szenborn.

Portal konsylium24.pl zapytał też lekarzy rodzinnych, czy uważają, że są przygotowani do pandemii grypy. Jak wynika z odpowiedzi, gotowych zmierzyć się z wyzwaniem jest zaledwie 19 proc. lekarzy, a aż 62 proc. nie czuje się na nie przygotowanym.

W komentarzach lekarze narzekali, że codziennie dociera do nich wiele sprzecznych, często niezgodnych z dotychczasowymi standardami wytycznych. To sprawia, że mają poczucie chaosu informacyjnego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum