Wiek nie jest już barierą leczenia operacyjnego

Autor: PAP/rynekzdrowia.pl • • 14 listopada 2012 11:09

Wiek chorego nie jest już barierą dla leczenia operacyjnego, jaką był jeszcze kilkanaście lat temu. Na stół operacyjny SPSK nr 5 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach trafiła np. 102. latka, która z powodzeniem przeszła usunięcie zaćmy. Ponad 15 proc. pacjentów placówki to osoby po 80. r. ż.

Wiek nie jest już barierą leczenia operacyjnego
Zastępca dyrektora ds. lecznictwa katowickiej kliniki, Ewa Mrukwa-Kominek zaznacza, że wzrost liczby operowanych pacjentów w zaawansowanym wieku to przede wszystkim efekt postępu medycyny. Z jednej strony umożliwia on trwanie w dobrej kondycji do późnych lat życia, z drugiej sprawia, że operacje okulistyczne nie są tak obciążające jak kiedyś.

W przeszłości starsi pacjenci nie byli dopuszczani do operacji przez lekarzy prowadzących ich chorobę podstawową - kardiologa czy diabetologa. Obecnie, jeśli są dobrze prowadzeni, mogą być operowani mimo chorób serca czy cukrzycy, nawet jeśli dobiegają setki.

- Zmieniła się też technika operacji zaćmy - obecnie to malutkie cięcie, a nie otwieranie całego oka, nie ma zatem konieczności długiego pobytu w szpitalu - wyjaśnia dr Mrukwa-Kominek.

Zmienia się również nastawienie lekarzy, którzy coraz częściej uważają, że osoba starsza ma pełne prawo cieszyć się dobrym wzrokiem u schyłku swojego życia.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum